Vivo ја претстави серијата мобилни телефони X100

Vivo во Кина официјално ја претстави флагшип серијата на мобилни телефони X100, која се состои од два уреда.

Тоа се моделите X100 и X100 Pro, кои доаѓаат со новиот процесор Dimensity 9300 на MediaTek и импресивни камери.

Двата уреда имаат заоблен 6,78-инчен 8T LTPO AMOLED 10-битен дисплеј со резолуција од 1260p и брзина на освежување од 1-120Hz. Максималната осветленост е до 3.000 нити и нудат затемнување од 2.160 PWM за заштита на очите. Сензорот за отпечатоци е интегриран во екранот, додека селфи камерата од 32 MP е сместена во дупчестиот отвор.

X100 Pro има три камери од 50 MP на задната страна со 1-инчен Sony IMX989 главен сензор. Овој уред е опремен со првите телефото леќи за мобилни телефони во светот, кои имаат Zeiss APO сертификат.

Апохроматски корегирана оптика на објективот за зумирање ги усогласува зелената, сината и црвената во иста фокусна рамнина, што треба да резултира со подобрена јасност и помалку рабови на рабовите на контрастот. Новиот пловечки перископски модел има отвор од f/2,57 и фокусна должина од 100 мм со 4,3x оптички и до 100x дигитален зум.

Третиот модул е ​​ултра-широк објектив од 15 мм со решетка од f/2.0. Сите три леќи имаат T* слој што ја намалува рефлексивноста за 50% во споредба со појдовната серија Vivo X90. X100 Pro го доби и најновиот 6nm V3 чип за обработка на слика на Vivo, кој се справува со снимање и обработка на снимки од портрет во 4K.

X100 располага со прилагоден главен сензор IMX920 од 50 MP со отвор f/1,57, кој е поврзан со 64MO 1/2" телефото сензор со 3x зум и оптичка стабилизација на сликата. Третата камера на задната страна е ултра широка 15 мм 50MP леќа. Сите три камери на моделот X100 доаѓаат со облога на објективот T*.

Двата модела имаат до 16 GB LPDDR5T RAM и 1 TB внатрешна меморија UFS 4.0 и го користат најновиот OriginOS 4 базиран на Android 14.

Што се однесува до батеријата, Vivo X100 се напојува со батерија од 5.000 mAh со поддршка за брзо полнење од 120 W, додека X100 Pro има малку поголема батерија од 5.400 mAh која поддржува 100W жично и 50W безжично брзо полнење. Исто така, двата уреда се отпорни на вода и прашина според стандардот IP68, опремени се со IR сензори и поддржуваат Wi-Fi 7 и Bluetooth 5.4 конекција.

X100 и X100 pro се достапни во црна, бела, сина и портокалова боја. X100 со конфигурација од 12/256 GB чини 548 долари, додека цената на најскапата верзија со 16 GB RAM и 1 TB внатрешна меморија е 700 долари.

За X100 Pro со конфигурација од 12/256 GB треба да платите 685 долари, а за најмоќната верзија со 16 GB RAM и 1 TB внатрешна меморија, 823 долари.

Продажбата во Кина започнува на 21 ноември, додека информацијата за меѓународните пазари сѐ уште е на чекање.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Мобилни

Конечно скокна продажбата на телефони

Read more

Vivo ја претстави серијата мобилни телефони X100

Read more

Корисниците на iPhone ќе имаат дополнителна бесплатна година на сателитската функција Emergency SOS

Read more

iPhone 16 ќе има дополнително копче – која ќе му биде функцијата?

Read more
 

Гик

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе

Историчарите спорат: Еден римски цар бил трансродово лице

Читај повеќе

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Читај повеќе

Конечно скокна продажбата на телефони

Читај повеќе