Во Куманово 12 новодијагностицирани, од кои 10 се од Општина Липково

Од вкупно 12 заболени кои ги евидентира Центарот за јавно здравје Куманово како новозаболени во последниве 24 часа, 10 се од Општина Липково, а двајца се од Општина Куманово, информираше директорот на здравствената установа Ариф Љатифи. Тој кажа дека и починатиот пациент на 71 година е од Општина Липково.

– Интензивно се вршат тестирања, се земаат брисеви, мобилните екипи се на терен. Досега на подрачјето на Липково има педесетина активни случаи од вкупно 114 заболени. Заболените се од познати кластери. За разлика од Куманово, во Липково има поинтензивни семејни врски. Во еден двор може да има по четири до пет куќи, дворовите се поврзани, тоа придонесуваше за ширење на вирусот, изјави Љатифи.

Од Општина Липково, информираат дека секојдневно заседава општинскиот кризен штаб, се разговара со сите чинители во локалната заедница со своето делување да придонесат за јакнење на свеста кај населението за почитување на мерките, меѓу нив и со имамите на џамиите и претставниците на месните заедници.

Од општината, информираат дека преземаат допонителни чекори и комуналното претпријатие ги дезинфицира патиштата.

реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Македонија

Преговарачката рамка за Северна Македонија вчера предадена во Советот на ЕУ

Read more

Сончево и многу топло, попладне нестабилно

Read more

Силјановска–Давкова: Четириесет проценти од министрите ќе бидат жени

Read more

Предадени преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Read more

Вести

Финска ја отстрани свастиката од амблемот на воздухопловните сили

Читај повеќе

Стотици слонови најдени угинати во Боцвана

Читај повеќе

Tesla ја надмина Toyota, повредна и од Disney и Coca-Cola

Читај повеќе

Вчера 461 лице фатено без заштитна маска

Читај повеќе

Преговарачката рамка за Северна Македонија вчера предадена во Советот на ЕУ

Читај повеќе

Во Бразил ќе се тестира вакцина за COVID-19

Читај повеќе

Сончево и многу топло, попладне нестабилно

Читај повеќе
  • filter

Девет жртви во циклон во Бразил

Читај повеќе

Силјановска–Давкова: Четириесет проценти од министрите ќе бидат жени

Читај повеќе