Земјотрес во Босна и Херцеговина и во Хрватска

Тлото на Балканот не стивнува, а попладнево беше регистриран земјотрес во Хрватска и во Босна и Херцеговина.

Според информацијата на ЕМСЦ, земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала е почувствуван во Бања Лука во 16 часот и 48 минути, а само неколку минути претходно ја погоди областа во Славонски Брод.

Епицентарот на земјотресот во Босна и Херцеговина бил на 23 километри од градот Мркоњиќ и бил со јачина од 2,8 степени.

Жителите на Бања Лука кои живеат на повисоките катови почувствувале благо тресење, додека во Градишка кај некои граѓани поради земјотресот се почувствувало движење на мебелот во становите.

Вчера земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди и Црна Гора, а епицентарот бил во близина на Улцињ.

реклама

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Како изгледал етничкиот состав на цела Македонија во 1905 година?

Read more

Регион

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Read more

Грција реагира за употребата на името Македонија во изборната кампања

Read more

Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тирана: Летаат факели и молотови коктели

Read more

Грција го исполни ветувањето: Бесплатен одмор за сите туристи што лани го преживеаја пoжарот на Родос

Read more
 

Вести

Зеленски: Едвај се држиме, без помош ќе изгубиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Со што Иран го гаѓаше Израел: Снимка од монструозна ракета извлечена од Мртвото Море

Читај повеќе

Како изгледал етничкиот состав на цела Македонија во 1905 година?

Читај повеќе
  • filter

Промовирана Мојот сон во родната Крива Паланка, на Саем на книга ќе ја продава Топер

Читај повеќе

Меџити на средба со уметниците кај скопскиот Аквадукт

Читај повеќе

Малолетник од Тетово украл возило, бегајќи оштетил друго возило

Читај повеќе

Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, праша Арсовска

Читај повеќе

Османи ги откажа денешните партиски активности поради здравствени причини во семејството

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците објавија снимка: Вака изгледа град под руски напад

Читај повеќе