Жив праисториски фосил: Снимена змијокила ајкула која демне во длабочините

Сме виделе секакви морски чудовишта, но ова е секако едно од најморничавите. Имено, во близина на јапонскиот остров Авашима, нуркачите на камера фатија застрашувачки предатор.

Праисториската ајкула, попозната како ајкула-наметка (Chlamydoselachus anguineus), нормално живее на длабочина поголема од еден километар, но сега доплива малку поблиску и успеале да ја снимат со камера одблиску.

Ова животно, инаку, се верува дека е предок на денешните ајкули, а се појавило пред дури 80 милиони години.

URL

Таа се смета за жив фосил поради нејзиниот примитивен изглед, како суштество од праисторијата. Со своето издолжено тело слично како на јагула со сплескана глава, оваа ајкула малку личи на другите ајкули. Разликата е најзабележлива во положбата на устата: наместо од долната страна, устата е сместена напред на главата. Овен тоа, додека повеќето денешни ајкули имаат 5 чифта прорези за жабри, ајкулата-наметка има 6, секој со набрчкан раб. Нејзините мали заби исто така се необични, секој има 3 остри шилци.

Забележано е дека оваа ајкула плива со отворена уста, покажувајќи ги своите забележливи заби, што довело до претпоставката дека забите дејствуваат како мамка за пленот. Оваа ајкула живее во длабока вода близу до морското дно, но повремено доаѓа на површината. Се храни со длабокоморски риби и со лигни. Мажјаците на стомакот имаат два долги миксиптеригии, со чија помош во текот на парењето се пренесува спермата во женката. Овој вид е ововивипарен, што значи дека младите се изведуваат од јајцата во мајката, која потоа коти живи младенчиња. До 12 младенчиња се котат и по 2 години по оплодувањето. Со лов на други длабокоморски видови, често случајно се фаќаат и овие ајкули-наметки. Со оглед на тоа дека овој вид толку ретко се размножува, тој е многу чувствителен и се наоѓа на Црвената листа на загрозени видови на МСЗП, наведена во категорија Речиси загрозен вид.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Вести

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Read more

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Read more

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Read more

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе