Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Кајгана/МИА
/ 27.02.2021 / 10:50

Во Австралија, чекор по чекор, животот се нормализира и се враќа во состојбата од пред пандемијата на коронавирус.

Во државите Нов Јужен Велс и Јужна Австралија е дозволено танцување во клубови и на венчавки, а во државата Викторија е дозволен поголем број гледачи на спортски настани.

Во овие три земји, каде што живее скоро третина од популацијата на Австралија, не е потврден ниту еден нов случај на COVID-19, а во најнаселениот Нов Јужен Велс, не е евидентиран ниту еден случај на локално пренесување на вирусот 41 ден по ред.

Минатиот понеделник започна вакцинацијата на приоритетни групи граѓани со околу 60.000 вакцини Pfizer.

Во Австралија, досега се потврдени нешто помалку од 29.000 случаи на коронавирус и 909 смртни случаи кај пациенти со COVID-19. 

Remote video URL
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Свет

ФДА и ЦДЦ препорачаа пауза на вакцинацијата со Johnson & Johnson по појавата на случаи на згрутчување на крвта

Read more

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Read more

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Read more
 

Вести

ФДА и ЦДЦ препорачаа пауза на вакцинацијата со Johnson & Johnson по појавата на случаи на згрутчување на крвта

Читај повеќе

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Читај повеќе

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе