Зошто богаташите масовно продаваат акции?

Во десетици трансакции од почетокот на февруари, Марк Закерберг продаде околу 1,4 милиони акции на Meta во вредност од приближно 638 ​​милиони долари.

Познати американски извршни директори, основачи и наследници продаваат акции во компаниите кои ги направија милијардери.

За речиси целата групација цените на акциите во моментов се блиску до рекордни вредности.

Џеф Безос продаде акции на Amazon во вредност од 8,5 милијарди долари во неколку трансакции овој месец.

Во меѓувреме, Џејми Дајмон, извршен директор и претседател на JP Morgan Chase, продаде акции во вредност од 150 милиони долари минатата недела, првпат откако ја презеде главната позиција во банката пред 18 години.

Отприлика во исто време, Леон Блек, ко-основачот и поранешен извршен директор на Apollo Global Management, располагаше со 172,8 милиони долари во акции - исто така прва продажба на акции, според Fortune.

Во десетици трансакции од почетокот на февруари, Марк Закерберг продаде околу 1,4 милиони акции на Meta во вредност од приближно 638 ​​милиони долари. Оваа последна серија на продажби доаѓа откако тој претходно продаде 588.200 акции во ноември, 688.400 во декември и 447.200 во јануари. Продаде речиси 600 милиони долари во трите месеци до февруари, а приходите од комбинираната продажба во изминатите четири месеци достигнаа 1,2 милијарди долари.

Слично на тоа, трустот за семејството Волтон, наследници на основачите на Walmart, продаде акции на Walmart во вредност од 1,5 милијарди долари овој месец. Семејството поседува околу 45% од Walmart, според Bloomberg.

URL
Тагови
реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Бизнис

Силен раст на акциите на Apple и Nvidia

Read more

Дали Германија ќе се опорави од кризата?

Read more

Неапол е италијанска престолнина на фалсификуваната облека, мафијата заработува милијарди

Read more

Германската економија сè уште е многу зависна од Кина

Read more
 

Вести

Апасиев: Европа, ваква каква што е, нема никакви вредности

Читај повеќе

Мицкоски: Не прифаќаме избор на претседател во Собрание

Читај повеќе

Израел ќе одговори на нападот на Иран, но сè уште нема конечни одлуки за времето и обемот

Читај повеќе

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе