Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Научниците веруваат дека го нашле одговорот на енигмата - зошто некои луѓе се негативни на коронавирусот иако се опкружени со заразени луѓе.

Имено, има луѓе кои се инфицираат со вирусот, но Т-клетките на имунолошкиот систем го дезинтегрираат во најраната фаза на болеста. Затоа, ПЦР и тестовите за антитела кај таа личност секогаш покажуваат негативен резултат.

Се проценува дека околу 15% од здравствените работници, кои биле следени од системот за време на првиот бран на пандемијата во Лондон, се дел од ова сценарио.

Откритието би можело дополнително да го прошири патот за новата генерација вакцини насочени кон Т-клетките, кои би можеле да произведат подолготраен имунитет, велат научниците.

Тагови
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Вести

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Read more

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Read more

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Read more

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Read more
 

Гик

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Читај повеќе

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Читај повеќе

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Читај повеќе

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Читај повеќе

ЕУ пресече: Ќе се користи единствен полнач за електронски уреди

Читај повеќе

Како може 5G да им пречи на авионите?

Читај повеќе

Снимени мистериозни нишки во срцето на нашата галаксија: Од каде доаѓаат?

Читај повеќе

Не е поради удобност: Зошто кучињата спијат во свиткана положба?

Читај повеќе

Научници открија како до супер имунитет против ковид

Читај повеќе