15 најчудни видови дрвја за кои можеби не сте знаеле дека постојат

Дрвјата се важен дел од природните предели бидејќи спречуваат одрон на земјиштето и овозможуваат постоење на екосистеми кои се заштитени од временските прилики под нивните лисја. Играат важна улога и во производството на кислород, ја намалуваат содржината на јаглерод диоксид во атмосферата и ја регулираат температурата на почвата.

На планетата Земја постојат околу 100.000 видови дрвја, што претставува 25% од сите видови растенија. Најголем број на видови виреат во тропските региони и сè уште не ѝ се доволно познати на ботаниката.

Денес запознајте се со 15-те видови на најчудни дрвја за кои можеби не сте знаеле дека постојат.

реклама

Чек дис аут

Во Русија претставено робот куче вооружено со минофрлач

Read more

Со формула по чешки автопат се тркал до Германија

Read more

Моментот кога канадски политичар проголта пчела во текот на говор

Read more

Најскапата пица во светот чини над 8 илјади евра и се прави во Салерно

Read more

Нови видеа

play_arrow

Проверете колку сте издржливи: 24 минути комплексни јога вежби

Read more
play_arrow

Најдобрите пилатес вежби за совршени нозе

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Топ 10 хорори кои морале да претрпат цензура

Read more
play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Read more
play_arrow
Раѓањето и смртта на еден планетарен систем

Раѓањето и смртта на еден планетарен систем

Read more
play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Read more
play_arrow

Топ 10 пати кога The Simpsons добија тужби

Read more
play_arrow

Што сè можете да направите со паста за заби?

Read more
play_arrow

Најчести митови за алфа мажите

Read more
play_arrow
Шпански омлет за совршен појадок

Шпански омлет за совршен појадок

Read more
play_arrow
Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Read more