Африка на работ на глад, Русија донира 260.000 тони ѓубриво

Б.С.Б.
/ 30.11.2022 / 14:01

Русија донира 260.000 тони вештачко ѓубре на Африка, соопштија ОН.

„Ова е доволно за некои потреби и спречување на катастрофалното губење посеви во Африка, каде сега е созна на садење“, изјави пред новинарите Стефан Дижарик од ОН.

Соопшти дека бродот изнајмен од Светската програма за храна, исполивл од Холандија со 20.000 тони ѓубриво за Малави и за месец дена ќе пристигне.

„Тоа ќе биде првата од низа испораки на ѓубриво наменето за земји на африканскиот континент во наредните месеци“, додаде Дижарик.

Од почетокот на руската инвазија на Украина, цените на ѓубривото во светот се зголемени поради пандемијата на ковид, а дополнително пораснаа поради ограничувањата кои Москва ги наметна на својот извоз на ѓубриво, велејќи дека сака да има доволно за сопственото земјоделие.

ОН соопштија дека цените на ѓубриво пораснале за неверојатни 250 проценти во однос на 2019 година.

Русија е најголем извозник во светот. Тврди дека санкциите од Западот се причина за намалување на извозот, додека земјите од Западот нагласија дека произведувачите на храна и на ѓубриво од Русија не се под санкции.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Свет

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Read more

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Read more

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Read more

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Read more
 

Вести

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Читај повеќе

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе