Американците не ја исклучуваат можноста коронавирусот да излегол од лабораторија

Американските разузнавачки служби не ја исклучуваат хипотезата дека се случил инцидент во кинеска лабораторија, како објаснување за почетокот на епидемијата на коронавирус во Вухан, Кина, соопштија вчера официјални претставници.

„Разузнавачката заедница не знае точно каде, кога и како вирусот првпат се пренел“, изјави директорката за разузнавање Аврил Хајнс пред Комитетот на Сенатот.

Таа зборуваше за две можни теории што може да го објаснат потеклото на коронавирусот: човечки контакт со заразени животни или лабораториски инцидент.

Таа додаде дека се работи на ова прашање и собирање информации за да се разјасни потеклото на пандемијата.

„Правиме сѐ што можеме и ги користиме сите ресурси со кои располагаме за да го расветлиме ова“, рече директорот на ЦИА, Вилијам Барнс.

„Но, она што за нас и нашите експерти е јасно е дека кинеските лидери не беа целосно искрени или транспарентни во соработката со Светската здравствена организација (СЗО)“, рече тој.

Во извештајот објавен кон крајот на март, експертите на СЗО ја оценија како „крајно малку веројатна“ теоријата дека вирусот излегол од Институтот за вирусологија во Вухан, градот каде што првпат се појави SARS-CoV-2 кон крајот на 2019 година.

Но, директорот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус, побара истрагата за таа веројатност да се продолжи уште неколку дена. додавајќи дека меѓународните експерти му кажале колку е тешко да се дојде до податоци за посета на Кина.

Тезата дека вирусот излегол од лабораторијата ја поддржа и поранешниот американски претседател Доналд Трамп, додека Кина секогаш ја негирала можноста.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Свет

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Read more

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Read more

Вакцината Sinopharm е помалку ефикасна против новиот делта сој

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more
 

Вести

Кризен штаб на Србија: Трета доза вакцина за лицата со хронични болести

Читај повеќе

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Читај повеќе

До крајот на денот ќе се намали временската нестабилност, утре до 41 степен

Читај повеќе

Донесен ребалансот на Буџетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Сузбиена криминална група инволвирана во недозволена трговија со дрога и оружје

Читај повеќе

Нови 47 случаи на COVID-19 од 3.593 тестирања

Читај повеќе

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Читај повеќе

DW: Груевски отворил фирма во Унгарија

Читај повеќе

Шахпаска: Да се почитува Законот за безбедност и здравје при работа

Читај повеќе