Аналитичар најавува значително побрзи iPhone 15 модели

Се очекува дека само телефоните iPhone 15 Pro ќе добијат надградба на USB-C брзината.

Претстојните модели на iPhone 15 Pro очигледно ќе добијат значителна надградба кога станува збор за брзината на пренос на податоци. Тоа ќе овозможи префрлање на USB-C, според аналитичарот Минг-Чи Куо.

Сепак, аналитичарот не верува дека овие поволности ќе бидат достапни на стандардните модели iPhone 15. Куо предвидува дека iPhone 15 и 15 Plus ќе добијат USB-C порти, но ќе имаат помали брзини (ќе ги задржат истите USB 2.0 брзини што ги имаа со Lightning портите).

Кога станува збор за iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max, за нив ќе биде резервирана поддршка за најмалку USB 3.2 или Thunderbolt 3, според аналитичарот.

Ако ова се оствари, тоа значи дека премиум моделите на iPhone би можеле да имаат брзина на пренос на податоци до 40 Gbps. Ова ќе биде значајно за оние кои го користат iPhone за снимање ProRes видеа и за фотографирање.

URL

Куо веќе некое време тврди дека моделите на iPhone за 2023 година ќе користат USB-C, што ќе ги подобри нивните брзини на пренос на податоци, како и брзината на полнење.

Доколку тоа се случи, ќе продолжи серијата надградби за премиум моделите што започна оваа година. Промоделите од серијата iPhone 14 добија нов чипсет (стандардните модели го задржаа минатогодишниот чип).

Apple се обидува дополнително да ја диверзифицира својата понуда помеѓу премиум моделите и оние наменети за поширок опсег на корисници и се чини дека зголемувањето на брзината на пренос на податоци ќе биде следниот чекор на тоа поле.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Мобилни

Пристигнува Coca-Cola смартфон

Read more

Дали да купите iPhone или телефон со Android: Кој ќе вреди повеќе половен?

Read more

Вашиот iPhone ви го следи секое движење, знаете ли како да го спречите?

Read more

Nokia C12: Колку пари, толку музика

Read more
 

Гик

  • filter

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Читај повеќе

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата Redfall на Xbox и PC носи лов на вампири во отворен свет

Читај повеќе

Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

Читај повеќе

Пристигнува Coca-Cola смартфон

Читај повеќе
  • filter

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Читај повеќе

Viber го растовари почетниот екран

Читај повеќе

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Читај повеќе