Apple ги тргна сите апликации од руската VK

Речиси сите апликации во сопственост на компанијата VK веќе не се достапни за преземање од AppStore.

AppStore на Apple во понеделникот ги блокираше повеќето апликации кои доаѓаат од рускиот екосистем VK, вклучително и најголемата услуга за социјално вмрежување во земјата, VKontakte. Американскиот технолошки гигант досега јавно не соопшти никакви причини за овој потег.

Отстранувањето, исто така, влијаеше на групата VK Music, таблата за огласи Youla, платформата за недвижнини Domclick и други апликации. VK holding (претходно позната како Mail.ru Group) го потврди отстранувањето на апликациите, уверувајќи ги корисниците дека веќе инсталираните апликации ќе продолжат да работат на уредите на Apple.

„VK ќе продолжи да развива и поддржува апликации за iOS. Нашите експерти прават сè за да ја задржат и продолжат да ја подобруваат удобноста на корисниците“, се вели во соопштението на компанијата, признавајќи, сепак, дека крајните корисници може да имаат проблеми со плаќањата.

Apple се нема огласено по ова прашање и не даде причина за отстранување на апликациите на VK.

Руското Министерство за дигитални прашања соопшти дека ја контактирало компанијата со официјална истрага за отстранување на апликациите.

„Министерството за дигитални прашања испрати барање до Apple Inc за причините за бришење на VK апликациите и програмерските сметки, нагласувајќи го општественото значење и обемот на користење на услугите што ги обезбедува руската компанија“, соопшти Министерството, додавајќи дека откако компанијата ќе одговори на барањето, ќе следи неодреден „план за акција“.

Отстранувањето на апликациите од AppStore доведе до пад на акциите на VK на руската берза, губејќи повеќе од 20% во понеделникот. Цената донекаде успеа некако да се врати назад, добивајќи повеќе од 7,5% денеска.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Софтвер

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Read more

Нова тура штетни апликации отстранети од Play Store, избришете ги ако ги имате

Read more

Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Read more

Samsung ќе понуди побрза надградба на новата верзија на Android

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе