Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Астероидот 2015 KJ-19, кој е поголем од Кеопсовата пирамида, ќе се приближи до Земјата денеска, на 14 мај, според официјалната страна на НАСА.

Најблиската точка на патеката на вселенското тело се наоѓа на растојание 15 пати поголемо од она меѓу Земјата и Месечината. Тоа го прави астероидот безбеден за нашата планета.

Астероидот има дијаметар од 200 метри (висината на Кеопсовата пирамида е 47 метри). Тој ќе ѝ се приближи на Земјата на минимално растојание во 12:04 часот по македонско време.

Тагови
реклама

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Read more

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Цицлест четврток

Read more

Вести

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Read more

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Read more

Првиот квантен компјутер во Европа инсталиран во Германија

Read more

Официјално е потврден петтиот океан на Земјата

Read more
 

Гик

  • play_arrow

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за видеоиграта „Pokemon Unite“

Читај повеќе

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Читај повеќе

Луѓето еволуираат побрзо од кога било, а причината не се генетските промени

Читај повеќе
  • filter

Motorola Defy почнува нова ера за издржливи мобилни телефони

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто токму сега се појавуваат нови варијанти на коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот квантен компјутер во Европа инсталиран во Германија

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот Sony Xperia 10 III

Читај повеќе

Официјално е потврден петтиот океан на Земјата

Читај повеќе