Австралиската полиција преку камери ги лови возачите кои користат телефони

Полицијата во Австралија користи камери кои можат да препознаат кога возачите разговараат или пишуваат на телефон.

Користењето на телефони во текот на возењето е еден од посебно опасните проблеми по безбедноста на сообраќајот, а откривањето на возачите кои прават таков прекршок е многу тешко.

Владата на сојузната австралиска држава Нов Јужен Велс почна со користење на првите камери кои автоматски можат да препознаат возачи кои користат телефони за разговори или пишуваат пораки. Системот користи вештачка интелигенција која е во состојба да ги препознае знаците на користење телефони од снимки на стационирани или мобилни полициски камери.

Потоа, ги предупредува операторите да ги прегледаат спорните снимки за да се намали можноста за грешка при препознавање на прекршокот.

Во текот на првите три месеци од воведување на системот, полицијата само ќе ги предупредува возачите фатени во прекршок, а потоа ќе добиваат прилично големи казни кои ќе се движат во висина од 344 австралиски долари за користење телефон во текот на возење до 457 долари за случаи откриени во училишни зони.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Чек дис аут

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Read more

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Read more

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе