Британија или Северна Кореја? Картонски зеленчук на полиците во супермаркетите

Супермаркетите во Велика Британија користат картонски слики од овошје, зеленчук и други намирници за да ги пополнат празнините на полиците поради проблеми со снабдувањето, пишува The Guardian.

Tesco почна да користи фотографии со аспарагус, моркови, портокали и грозје, што предизвика потсмев на социјалните мрежи.

„Ммм, вкусни фотографии од аспарагус“, напиша еден корисник на Twitter.

URL

Други се потсмеваа на преголемите слики.

„Ми се допаѓа што аспарагусот расте до оваа големина во ОК. Тоа зависи од нашата клима, сигурен сум“, напиша друг твитерџија.

Некои потсетија дека ваквата слика наликува на сцените во пародијата за Северна Кореја „The Interview“ (2014) во кои на полиците во продавниците има картонска храна.

Муштериите забележале и лажни моркови во Факенхам, картонски аспарагус во Лондон, слики од портокали и грозје во Милтон Кејнс и 2Д шишиња со течност за перење во Кембриџ.

Сето ова се случува поради недостаток на работници, што доведува до мала достапност на некои артикли во супермаркетите.

Брајан Робертс, аналитичар за малопродажба во Shopfloor Insights, рече дека само што почнал да забележува картонски исечоци од свежи производи во изминатата година, но рече дека слични тактики биле во сила веќе некое време.

„Тоа стана доста вообичаено. Тоа не е само поради недостигот, туку затоа што многу поголеми продавници сега се едноставно преголеми“, вели тој.

Пополнување простор

Тој рече дека ова е само една од низата тактики што се користат за пополнување на просторот.

Tesco тврди дека употребата на слики од овошје и зеленчук не е поврзана со неодамнешните проблеми во синџирот на снабдување.

Супермаркетите и производителите го намалија опсегот на различни видови тестенини, кафе или чаеви што ги продаваат за да го олеснат протокот на стоки.

Некои гломазни и не многу исплатливи артикли, како што се флаширани газирани пијалоци и вода, исто така се симнати од листата на приоритети за испорака поради недостаток на возачи, што значи дека може да има поголеми празнини на полиците од вообичаеното.

Зголемувањето на пазарењето преку интернет, во меѓувреме, остави многу супермаркети повеќе да не складираат непрехранбени производи што, како што се телевизори, CD-а или котли за вода, како што тоа го правеа некогаш, оставајќи празен простор што многумина не успеаја да го пополнат со алтернативни производи.

Картонски исечоци од скапи предмети како што се детергенти, протеински прашоци и алкохолни пијалоци како џин, исто така, понекогаш се користат за да се спречи кражба во продавници. Сликите на артиклите се ставаат на полиците за да се покаже достапноста, а клиентите го добиваат вистинскиот производ при наплата.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Бизнис

Русите ги зафати „крипто треска“

Read more

Во првите три квартали од 2021 добивката на „Макпетрол“ е 20 милиони евра

Read more

Зошто паѓаат цените на нафтата четврта недела по ред?

Read more

Ел Салвадор сака да изгради Биткоин Град

Read more
 

Вести

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Читај повеќе

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Читај повеќе

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Читај повеќе

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Читај повеќе

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Читај повеќе

Русите ги зафати „крипто треска“

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Читај повеќе

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

Читај повеќе

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Северна Македонија

Читај повеќе