ФА КУП 2019/20

Челси го среди Манчестер и одлета во ФА Куп финалето против Арсенал

Многу полесно од очекувањата тимот на Челси го совлада и елиминира Манчестер Јунајтед и се избори за настап во големото финале.

На првиот гол се чекаше дури до судиското надополнување од првиот дел. Таму, дури во 11. минута, Сесар Аспиликуета одлично го пронајде Оливје Журу во казнениот простор на „Црвените ѓаволи“, а искусниот напаѓач ја затресе мрежата носејќи водство.

На 2:0 „Сините“ зголемија уште во првиот напад по паузата кога ударот од далечина на Мејсон Маунт не успеа да го задржи голманот Давид де Хеа.

Во 74. минута Маркос Алосно протна една топка во петерецот каде Хари Мегваер со автогол стави крај на надежите на Манлестер Јунајтед за финале.

На пет минути пред крајот Бруну Фернандеш од белата точка постигна почесен гол за тимот на Оле Гунар Солскјер кој сепак се збогува со последната шанса за титула сезоната.

Челси сега го очекува големата финална пресметка против Арсенал закажана за 1 август исто така на „Вембли“. За двaта тима тоа ќе биде рекордно финале број 21, но Арсенал ќе го брка 14-тиот трофеј, додека Челси 9-тиот.

Тагови

Зачин што секојдневно го користиме го зголемува ризикот од рак на желудникот

Храна што треба да ја јадете за здрави црева и рамен стомак

Кој е најбрзиот начин без лекови да го спуштите високиот крвен притисок?

Зошто никој не сака да војува против Швајцарија?

Официјално: Мбапе заминува од ПСЖ

Барела ќе стане најплатен италијански играч во Серија А

Не е крај додека Баер не даде гол: Леверкузен сезонава 11 пати се спасуваше во надополнувањето