Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Експертите за орална хигиена сметаат дека четките за заби треба повремено темелно да се мијат, иако многумина мислат дека е доволно да ги исплакнете под млаз вода по употреба.

Професорот Марк Б. Дисросис од Универзитетот во Бостон наведува дека бактериите на четките за заби лесно се размножуваат, па затоа треба редовно да се дезинфицираат.

„За време на сезоната на грип и настинки, четките треба добро да се мијат и дезинфицираат еднаш неделно. Без разлика каква четка користите, таа секогаш се чисти на ист начин од дното нагоре. По темелното чистење и миењето со топла вода, натопете ја четката во чаша со 3% водород пероксид најмалку 15 минути“, објаснува тој.

Потоа исплакнете ја четката со вода и оставете ја во отворен сад да се исуши на воздух.

„Топлата и влажна средина предизвикува размножување на различни микроорганизми, затоа треба да се чуваат на што е можно поладно и суво место“, посочи тој.

Иако темелно ја чистите и одржувате четката за заби, препорачливо е да ја менувате на секои три месеци.

Тагови
реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Здравје

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Read more

Која храна помага да го исчистите телото од никотин?

Read more

Кое овошје може да помогне во намалување на високиот холестерол?

Read more
 

Магазин

Зошто швајцарското сирење има дупки?

Читај повеќе

8 фрази што веднаш треба да ги исфрлите од употреба

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачорот ме лиже, да го лизнам и јас да види како е

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Читај повеќе

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Читај повеќе

Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Читај повеќе

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Читај повеќе

Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Читај повеќе

Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Читај повеќе