заби

Што се случува ако само еден ден не измиете заби?

Миењето заби е исклучително важна хигиенска навика, а додека стоматолозите предупредуваат дека 24 часа се максималниот период за кој можете да ги оставите неизмиени во исклучителни случаи - последиците можете да ги забележите веќе по еден
Read more

Што значат зелената и сината боја на дното на пакувањето на пастата за заби?

Внимавајте кога купувате, важно е да се разликува што претставува секоја боја.
Read more

Стоматолог предупредува на сѐ попопуларен утрински пијалак кој може да ги оштети забите

Грижата за забите е клучна кога станува збор за добро целокупно здравје, а има и еден популарен утрински пијалак што треба да го избегнувате ако сакате да ја зачувате вашата глеѓ.
Read more

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Експертите за орална хигиена сметаат дека четките за заби треба повремено темелно да се мијат, иако многумина мислат дека е доволно да ги исплакнете под млаз вода по употреба.
Read more

Пет работи што не треба да им ги правите на забите за да ги одржите силни и здрави

Оралната хигиена не подразбира само редовно четкање на забите и повремени посети на стоматолог. Имено, постојат низа правила кои треба да ги следите за да го зачувате здравјето на забите.
Read more

Стоматолог откри една работа што секогаш треба да се прави при миењето заби

Стоматолог откри една работа што секогаш треба да ја правите кога ги миете забите, а тоа е прилично лесна постапка што многу луѓе ја занемаруваат.
Read more

Стоматолог објасни колку стресот може да влијае на здравјето на забите

Стресот му штети на вашето здравје на многу начини.
Read more

Која храна ги уништува забите?

Секој сака да има убава и блескава насмевка, но одредени видови храна незабележително влијаат врз бојата на забите.
Read more

Што велат заболекарите: Може ли кариесот да биде заразен?

Лошата орална хигиена може да доведе до насобирање наслаги, болест на непцата и може да биде погодна почва за развој на бактерии.
Read more

6 работи кои стоматологот ги знае за вас штом отворите уста

Со оглед на тоа што устата е прозорец кон целиот организам, стоматолозите имаат увид во нашата целокупна здравствена состојба.
Read more
play_arrow

Револуција во миењето заби - за само 10 секунди

YBrush ветува дека ќе го редефинира четкањето и дека го има решението што ни треба на сите.
Read more

5 намирници кои треба да ги избегнувате ако сакате убави и здрави заби

Веројатно јадете многу работи секој ден што би можеле да ѝ наштетат на вашата убава насмевка, а не сте ни свесни дека тоа само ќе предизвика создавање наслаги што може да доведе до сериозно оштетување на забната
Read more
реклама

Несебични: Хороскопски знаци што ги ставаат туѓите потреби пред своите

Read more
salar-de-uyuni-milky-way-daniel-kordan-bolivia-5.jpg

Млечниот Пат каков што го немате видено досега

Read more
Бразил: Издадени налози за апсење на одговорните за уривање на браната

Бразил: Издадени налози за апсење на одговорните за уривање на браната

Read more
Прекрасни мурали се појавуваат на улиците на Сеул само кога врне дожд

Прекрасни мурали се појавуваат на улиците на Сеул само кога врне дожд

Read more