Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Пред 10 години Сакае Като остана да ги спаси мачките напуштени од соседите кои побегнаа од близината на нуклеарната електрана Фукушума. Тој не сака да си замине и остана да живее во контаминираната карантинска зона.

„Сакам да останам овде и да се погрижам и за последната мачка. Потоа, би сакал да умрам, тоа би било ден или час подоцна“, изјави тој од неговиот дом.

Досега во градината има закопано 23 мачки, чии гробови се вознемирени од дивите свињи кои скитаат низ запустеното место. Се грижи за 41 мачка кои ги чува во домот и во празен објект на имотот. Се грижи и за кучето Почи.

Овој 57-годишен човек некогаш бил сопственик на мала градежна фирма. Вели дека неговата одлука да остане додека 160.000 се евакуирани од таа област е поттикнат од шокот што го доживеал пронаоѓајќи мртви домашни миленици во напуштените куќи во чие уривање учествувал.

Мачките исто така се причина да остане на имотот кој веќе три генерации е во сопственост на неговото семејство.

„Не сакам да си заминам, сакам да живеам во овие планини“, вели тој стоејќи исправено пред домот.

Деконтаминацијата на полињата во близина на неговата куќа се сигнал дека останатите жители наскоро би можеле да се вратат.

Најмногу помош за животните има од Јумико Кониши, ветеринар од Токио кој вели дека локалните волонтери се грижат за мачките на имотот, додека Като од 25 февруари е во притвор под сомнение дека ослободил диви свињи фатени во замки поставени во ноември од страна на јапонската влада.

URL

 

Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Чек дис аут

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Read more

Швајцарците ќе закопаат 2.000 пара гаќи во име на науката

Read more

Ако Земјата се судри со Марс, која планета ќе преживее?

Read more

Топ 10 славни личности кои се пробале во рингот

Read more
 

Магазин

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнети пилешки гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Читај повеќе

Најчестите женски сексуални фантазии

Читај повеќе

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет здрави навики за да ја задржите идеалната тежина

Читај повеќе

Шест знаци дека пиете премногу вода

Читај повеќе

Колку сувомеснато смеете да „делкате"?

Читај повеќе