Ципрас: Без Договорот од Преспа ќе имавме нестабилни соседи

Договорот од Преспа е корисен за земјата, патриотски, корисен за народите во регионот кои треба да живеат во мир и перспектива, суштината е дека постигнавме нешто историско за Балканот и за земјата, рече лидерот на СИРИЗА и поранешен грчки премиер Алексис Ципрас за време на неговото учество на Делфи економскиот форум кое го следеше во живо и премиерот Зоран Заев, јави дописничката на МИА од Атина.

-Клучно е, во нашето соседство да имаме сојузник, а не непријател. Со оглед на тоа дека тука е господинот Заев, ќе кажам дека овој договор, ја промени играта на Балканот, ја промени играта во позитивна насока. Без овој договор и без европската перспектива и за Северна Македонија, која се стабилизираше како земја и за Албанија, имам чувство дека ќе имавме многу нестабилни соседи. На нашата северна граница ќе имаше нестабилност како онаа што ја гледаме во Либија, а можеби и трети земји ќе беа активни таму, а можеби и Турција ќе играше улога, истакна Ципрас и додаде вредела политичката цена што ја презеле.

За време на посетата на Атина, претседателот на Владата на Северна Македонија ќе се сретне и со лидерот на СИРИЗА. 

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Регион

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Read more

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Read more

Масовна ревакцинација на Македонци во Србија

Read more

Од денеска во Грција може да се патува и со брз тест

Read more
 

Вести

37°C измерени во Демир Капија, од утре натпросечни температури

Читај повеќе

Двајца Грци и двајца Македонци обвинети за лажен стечај на фирма од Битола

Читај повеќе

Нови 13 случаи на COVID-19 од 2.952 тестирања

Читај повеќе

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Читај повеќе

Судењето против Јордан Камчев почнува на 16 јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Читај повеќе

УНЕСКО: Охрид на списокот места кои може да бидат отстранети од светското наследство

Читај повеќе

Досега вакцинирани над 278 илјади граѓани

Читај повеќе

Филипче: До крајот на летото би можеле да стекнеме колективен имунитет

Читај повеќе