Дали Барса беше оштетена за гол на Ел Класико?

Синоќа во Мадрид се одигра големото Ел Класико помеѓу Реал и Барселона, а кралскиот тим славеше по пресврт со резултат 3:2.

Се крена голема прашина за неколку спорни ситуации на овој натпревар, а Каталонците бурно протестираа кога не им беше досуден гол во 28. минута.

URL

Тогаш шутираше младиот Ламине Јамал, голманот Андриј Лунин ја запре топката на гол-линијата, а играчите на Барса жестоко протестираа.

Сметаа дека топката ја минала линијата, голот е поништен, а по натпреварот се појави фотографија која отстрани секаква дилема.

Јасно е дека топката не ја мина линијата со целиот обем и дека голот не можеше да биде признаен.

URL

Потсетуваме, победата на овој натпревар на Реал му ја донесе Џуд Белингем со гол за 3:2 во првата минута од судиското надополнување.

Така Реал сега има огромни 11 бода пред Барса и јасно е дека ќе освои уште една титула шпански првак.а