Дали бавно ви работи Google Chrome? Можеби сте жртва на хакерски напад

Корисниците на Google Chrome се предупредени на нова хакерска кампања во која се злоупотребуваат популарни екстензии што ги користат милиони луѓе.

Постои еден знак дека нешто не е во ред - вашиот компјутер работи бавно.

Корисниците на Google Chrome се предупредени за новата закана чија цел се над 20 екстензии кои вкупно ги користат над осум милиони луѓе. Според експертите за безбедност од Kaspersky, популарните екстензии како  додатоци како Frigate Light, Frigate CDN и SaveFrom биле мета на хакерите.

Овие екстензии за Chrome хакерите ги искористиле за вршење на нивните активности, но за среќа, овојпат целта не беа чувствителни податоци како што се финансиски информации. Наместо тоа, целта на оваа кампања беше да генерира сообраќај за видеа на страници за стриминг за да се зголеми гледаноста.

Видеата скришно се пуштаат во позадина додека „жртвата“ пребарува онлајн, што резултира со забавена работа на Chrome од вообичаеното. Екстензиите на кои предупредија од Kaspersky, како што се Frigate Light и Frigate CDN што беа во веб-продавницата Chrome, се отстранети од списокот.

Ако вашиот антивирус почне да открива закани во Google Chrome или кој било друг прелистувач базиран на Chromium, првото нешто што треба да направите е да ги оневозможите сомнителните екстензии. Ако не сте сигурни кои екстензии се опасни, обидете се да ги оневозможите една по една додека не ја пронајдете вистинската.

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Софтвер

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Read more

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Read more

Apple ќе може да лоцира исклучен или ресетиран iPhone со iOS 15

Read more

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе