Бундеслига 2020/21

Дали веќе ја имаме одбраната на годината?

Вчера Лајпциг го победи Штутгарт со 1:0 на гостувањето во рамките на 14. коло во Бундеслига.

Дани Олмо му донесе победа и скок на првото место на Лајпциг со погодокот во 67. минута. Шпанецот добро ја следеше акцијата на Лајпциг и ја смести топката во голот.

Лајпциг можеше да го реши натпреварот порано, но Емил Форсбериј промаши пенал во 22. минута. Односно, домашниот голман Грегор Кобел со неверојатна реакција го одбрани пеналот. Оваа одбрана веќе конкурира за најдобрата годинава, иако сме само на почетокот на 2021.

Швајцарецот се префрли на страна, а Форсбериј шутираше во средината на голот. Се чинеше дека Швеѓанецот сигурно ќе постигне гол, но Кобел, откако практично падна, ја крена десната нога и ја одби топката со врвот на копачката и го спаси својот гол.

URL

Малку подоцна, Кобел одбрани уште една шанса, а Лајпциг имаше уште неколку одлични можности покрај голот на Олмо, но постигна само еден гол.

Лајпциг сега е водечки тим во Бундеслигата со бод повеќе од Баерн, кој вечерва од 18 часот го пречекува Мајнц.

Крос: Судијата згреши, Баерн со право се бесни

Нагелсман шокираше со составот за ЕУРО: Исфрли неколку великани

Жирона може да се радува: City Group се повлекува за клубот да игра ЛШ

Дали Англичаните ќе донесат историска одлука за укинување на ВАР?

Нетс повлекуваат седми број: 15-ката на Винс Картер заминува во пензија