Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Скопје, 27 ноември 2021 (МИА) – Заменик-министерот за финансии и член на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски, изјави дека ќе се кандидира за лидер на партијата, откако СДСМ вчера ја утврди оставката на претседателот на партијата Зоран Заев и распиша внатрепартиски избори по пат на непосредно гласање.

– Во рокот од седум дена, ќе подготвам програма и ќе поднесам кандидатура за претседател. СДСМ е партија со најголем кадровски потенцијал и има поголем број истакнати членови кои би биле одлични кандидати. Постапката е демократска и секој што ги исполнува условите може да се кандидира. Она што е најважно, сите треба да се обединиме околу избраниот претседател, изјави Ковачевски за „Фокус“.

СДСМ на 12 декември ќе избира нов лидер што треба да го наследи Зоран Заев кој поднесе оставка. Портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска по седницата на Централниот одбор, синоќа изјави дека постапката за избор на нов претседател почнува денеска и ќе трае седум дена.

Централниот одбор, како што рече, констатираше дека со поднесената оставка на Заев во партијата потребно е да започне процес за внатрепартиски избори. Кандидирањето започнува утре и ќе трае една недела, а право да се пријават имаат сите членови на СДСМ кои ги исполнуваат критериумите предвидени со статутот на партијата. Можност за гласање ќе имаат сите членови на СДСМ кои активно ќе се регистрираат на онлајн алатката.

реклама

Не сме знаеле дека индиски ореви растат во Македонија

Read more

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Македонија

Нови 2.269 КОВИД-заразени, 310 се реинфекции

Read more

Ахмети: Да го прифатиме бугарското малцинство во Уставот, ништо лошо нема да ѝ стане на државата

Read more

Утврден бројот на наставни денови согласно одлуката за одложување на второто полугодие

Read more

Пендаровски: Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади

Read more
 

Вести

Нови 2.269 КОВИД-заразени, 310 се реинфекции

Читај повеќе

Ахмети: Да го прифатиме бугарското малцинство во Уставот, ништо лошо нема да ѝ стане на државата

Читај повеќе

Утврден бројот на наставни денови согласно одлуката за одложување на второто полугодие

Читај повеќе

Нови главоболки за Ѓоковиќ: Колку пари ќе го чини антиваксерскиот став?

Читај повеќе

Кога патувањето до работа треба да се смета за дел од работното време?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади

Читај повеќе

Град Скопје формираше Совет за поддршка на женското претприемништво

Читај повеќе

Русија усвои закон за доживотен затвор за педофили

Читај повеќе

Бектеши: Од 21 јануари ЕСМ го презема управувањето со БЕГ и Скопје Север

Читај повеќе