Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Дваесет и еден нов случај на COVID-19 од направени 4.370 тестирања, еден починат и седум оздравени пациенти се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство.

Шест од новодијагностицираните се од Кичево, по четворица од Скопје и Тетово, двајца од Прилеп и по еден нов случај имаат Битола, Велес, Дебар, Куманово и Охрид.

Починатото лице е 72-годишен од Куманово, кој починал во болнички услови. Четворица од седумтемина оздравени се од Скопје, двајца од Кичево и еден од Струмица. Активни случаи на COVID-19 во земјава има 438, од кои 189 се во Скопје.

Епидемиолошка анализа на вкупно заболени и на активни по градови:

Скопје 68.608, Активни 189

Куманово 8.868, Активни 53

Прилеп 8.318, Активни 33

Тетово 7.230, Активни 27

Битола 6.304, Активни 18

Велес 5.470, Активни 3

Гостивар 5.180, Активни 15

Кавадарци 5.153, Активни 0

Охрид 5.010, Активни 18

Штип 4.959, Активни 2

Струмица 4.113, Активни 6

Струга 2.981, Активни 4

Кочани 2.791, Активни 4

Кичево 2.577, Активни 25

Гевгелија 2.195, Активни 3

Неготино 2.184, Активни 4

Свети Николе 1.523, Активни 2

Ресен 1.234, Активни 1

Крива Паланка 1.222, Активни 2

Радовиш 1.161, Активни 7

Берово 1.029, Активни 0

Делчево 972, Активни 4

Дебар 941, Активни 2

Виница 886, Активни 5

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 1

Демир Хисар 400, Активни 3

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 376, Активни 3

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268 0

Македонска Каменица 249, Активни 2

Дојран 132, Активни 0

Од почетокот на епидемијата во земјава, бројот на COVID-дијагностицирани достигна 155.528 од вкупно направени 831.031 тест. Починаа 5.471, а оздравени се 149.619 пациенти.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Македонија

Собранието ги усвои измените и дополнувањето на Законот за државјанство

Read more

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Read more

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Read more

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Read more
 

Вести

Пекинг регистрира прв случај на коронавирус по шест месеци

Читај повеќе

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Читај повеќе

Собранието ги усвои измените и дополнувањето на Законот за државјанство

Читај повеќе

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Читај повеќе

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе