Дневен ковид биланс: 387 новозаразени и 35 починати

Во последните 24 часа се направени 1.176 тестирања, регистрирани се 387 нови случаи на COVID-19, а починаа 35-мина.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 174
 • Гостивар 56
 • Тетово 26
 • Битола 20
 • Штип 19
 • Куманово 17
 • Велес 12
 • Прилеп 12
 • Делчево 7
 • Свети Николе 7
 • Струмица 6
 • Кочани 4
 • Крива Паланка 4
 • Неготино 4
 • Кавадарци 3
 • Кичево 3
 • Крушево 3
 • Валандово 2
 • Пробиштип 2
 • Берово 1
 • Виница 1
 • Гевгелија 1
 • Демир Хисар 1
 • Охрид 1

Радовиш 1

Починати се 35 лица: 10 пациенти од Скопје (46, 68, 79, 76, 76, 73, 48, 66, 71 и 66 г.), 4 од Гостивар (75, 73, 50 и 43г), 3 од Куманово (67, 82 и 79г), 2 од Битола (88 и 77г), Прилеп (68 и 69г), Струмица (48 и 75г), Берово (70 и 53г), Кичево (54 и 70г), по 1 од Штип (79г), Тетово (84г), Велес (73г), Охрид (82г), Кавадарци (73г), од Дојран - ПЕ Гевгелија (65г), Радовиш (76г) и Кочани (67г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 528 оздравени пациенти од:
-Скопје 210
-Куманово 35
-Дебар 8
-Штип 25
-Прилеп 53
-Тетово 38
-Велес 26
-Битола 3
-Кавадарци 14
-Гостивар 18
-Гевгелија 5
-Струмица 19
-Крива Паланка 6
-Радовиш 3
-Крушево 2
-Кочани 12
-Пробиштип 4
-Македонски Брод 2
-Берово 4
-Валандово 3
-Делчево 8
-Кратово 6
-Свети Николе 18
-Неготино 6

Досега во земјата се направени вкупно 313.519 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 55.127, бројката на оздравени пациенти е 32.894, на починати е 1.546, а бројот на активни случаи изнесува 20.687.

реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Македонија

Нови 400 случаи на COVID-19, 11 починати и 206 оздравени пациенти

Read more
Фото: Кајгана

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Read more

Најстудено во Битола, најмногу снег на Шапка

Read more

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот

Read more
 

Вести

Нови 400 случаи на COVID-19, 11 починати и 206 оздравени пациенти

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Читај повеќе

Најстудено во Битола, најмногу снег на Шапка

Читај повеќе
 • play_arrow

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Читај повеќе

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Читај повеќе

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Читај повеќе

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе