Дневен КОВИД биланс: 62 нови случаи, 245 оздравени и 14 починати лица

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 62 нови случаи на COVID-19, оздравени се 245 пациенти, починале 14 лица, а направени се 2.557 тестирања.

Вкупната бројка на дијагностицирани лица досега е 154.698.

Од новорегистрираните 62 случаи, во Скопје се 33, Гостивар и Струмица по 4, Прилеп, Битола, Кавадарци, Охрид и Кичево по 3, Куманово два и Тетово, Велес, Кочани и Кратово по еден.

Од оздравените пациенти од Скопје се 148, Битола – 17, Струмица – 15, Виница – 9, Кочани – 8, Кичево – 7, Прилеп, Тетово и Штип – по 6, Куманово – 4, Велес и Берово – по 3, Гостивар, Свети Николе, Делчево, Валандово и Пехчево – по 2, Ресен, Радовиш и Крушево – по 1.

Пријавени се вкупно 14 починати лица: 6 од Скопје (58г,60г, 63г,72г , 82г, и 83г), 3 лица од Тетово (69г, 74г, 79г), 2 лица од Гостивар (62г и 77г) по едно лице од Куманово (60г), Кичево (74г) и Битола (68г). Од пријавените, 4 се починати во домашни, а останатите 10 лица во болнички услови.

Направени се 2.557 тестови преку: ИЈЗ-95, ЦЈЗ Скопје-52, ЦЈЗ Битола-95, ЦЈЗ Прилеп-16, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-12, Институт за микробиологија–80, МАНУ-59, Жан Митрев (Филип Втори)-155, Авицена-282, Биотек-302, Систина-249, лабораторија Лаор-641, Синлаб-29, Ремедика-23, Плодност–48, Генеа–13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 406.

Досега во земјата се направени вкупно 756.480 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.698, бројката на оздравени пациенти е 145.851, на починати е 5.211, а бројот на активни случаи изнесува 3.636.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68.242, активни 1.475

Куманово 8.778, активни 339

Прилеп 8.262, активни 165

Тетово 7.189, активни 127

Битола 6.268, активни 243

Велес 5.463, активни 99

Гостивар 5.159, активни 64

Кавадарци 5.147, активни 54

Охрид 4.983, активни 203

Штип 4.953, активни 78

Струмица 4.100, активни 107

Струга 2.969, активни 77

Кочани 2.775, активни 59

Кичево 2.538, активни 86

Гевгелија 2.190, активни 37

Неготино 2.179, активни 26

Свети Николе 1.518, активни 44

Ресен 1.233, активни 47

Крива Паланка 1.218, активни 14

Радовиш 1.136, активни 58

Берово 1.026, активни 9

Делчево 967, активни 28

Дебар 938, активни 8

Виница 872, активни 68

Пробиштип 789, активни 19

Валандово 665, активни 7

Богданци 493, активни 9

Крушево 488, активни 25

Демир Хисар 396, активни 22

Демир Капија 396, активни 3

Кратово 367, активни 15

Македонски Брод 356, активни 1

Пехчево 266, активни 2

Македонска Каменица 247, активни 18

Дојран 132, активни 0.

реклама
Европска премиера: Новата Honda CR-V во Женева

Европска премиера: Новата Honda CR-V во Женева

Read more
kayla-itsines-bootcamps.jpg

Кајла Итсинес: Највлијателната личност на социјалните мрежи за која најверојатно не сте чуле

Read more
Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Read more

Комедијата „King Of Staten Island“ конечно доби трејлер

Read more

Македонија

Регистрирани 19 нови случаи на COVID-19 од 3.680 тестирања

Read more

За викенд ревакцинација на македонските државјани во Србија

Read more

Попладне пороен дожд, продолжува периодот на нестабилно време

Read more

Активни 413 случаи со COVID-19, вакцинирани 265.164 граѓани

Read more
 

Вести

AstraZeneca: ЕУ го загуби правниот спор

Читај повеќе

Регистрирани 19 нови случаи на COVID-19 од 3.680 тестирања

Читај повеќе

За викенд ревакцинација на македонските државјани во Србија

Читај повеќе

Од утре во Грција може да се влезе и со брз тест

Читај повеќе

Попладне пороен дожд, продолжува периодот на нестабилно време

Читај повеќе

МВР изрече 554 казни за брзо возење

Читај повеќе

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Читај повеќе

ОН: Бројот на присилно раселени лица во светот достигна историски максимум

Читај повеќе

НАСА предупредува: Земјата апсорбира двојно повеќе топлина

Читај повеќе