Доаѓа Dacia Bigster - што да очекуваме?

Dacia сè подобро и подобро котира на европскиот пазар, а со доаѓањето на Bigster работите уште повеќе ќе се менуваат.

Dacia повеќе од успешно го промени својот идентитет. Веќе не е евтин бренд за пазарите во развој, а уште помалку бренд познат по безлични и екстремно евтини модели. Понудата сега е поатрактивна, визуелниот идентитет исто така, а цените, сакале или не, се покачени.

Така сега најевтината Dacia чини 14.400 евра, што сепак е значително поевтино од потенцијалните ривали. Од друга страна, врвот на гамата во сегментот на SUV моментално е Duster, еден од моделите кој сè уште е на половина пат помеѓу некогашната поевтина Dacia и новата, пософистицирана марка. А за сите кои сакаат повеќе од работно возило, Bigster доаѓа наскоро од Романија.

Моделот беше најавен со концепт од 4,6 метри во должина. И токму концептот го најави новото лого на брендот поставено на поатрактивна маска. Што да се очекува од сериската варијанта, кажаа многу предлози на аматерски графички дизајнери, но сите со речиси исти решенија.

Така, предвидено е поставување на конвенционални фарови, поедноставно обликувани браници и најверојатно бандажи со потрадиционален дизајн. Ќе остане агресивниот и пред сè робустен изглед со испакнати браници и нагласени рабови, како и решението со споени прагови и пластични облоги. Исто така, хардверот на вратата, скриен со пластична заштита, останува препознатлив детал на Dacia, а ќе го преземе Bigster.

Кога станува збор за кабината, сосема е јасно дека Bigster станува најудобниот модел на брендот. Речиси е сигурно дека ќе биде верзија со седум седишта, а предната арматура би можела да биде многу слична на онаа на новиот Duster. Сепак, треба да се земат предвид и трошоците бидејќи Bigster мора да остане достапен.

Многумина ќе бидат заинтересирани за можноста дека влезните перформанси се лишени од непотребни додатоци како што се централен екран или скапи системи за помош. Ако тоа се случи, Bigster би можел да биде вистински хит на пазарите како нашиот, каде што многумина сè уште купуваат автомобили на метар. Од друга страна, верзијата Extreme сигурно ќе биде вистински „шминкер“.

Најголемата Dacia сигурно ќе има авантуристички додатоци во својот асортиман, како што се покривни кутии или корпи, додатоци за кампување и друга опрема што отвора нови можности за користење.

Под хаубата треба да очекувате помодерни мотори. Во понудата ќе биде 1.2 трицилиндарецот на Renault во форма на благ хибрид, потоа хибрид со самополнење и, најверојатно, верзија со две гориво со инсталација на гас. Дизелот, за жал, е минато.

Иако е речиси со големина на Kodiaq, овој модел е поставен на истата CMF-B платформа како и помалите модели на концернот. Исто така, ќе дели многу компоненти со новиот Duster, па се очекува да има многу конкурентна цена. Ако се земе предвид дека Duster моментално започнува од околу 20.000 евра, реално е да се очекува дека цената на новиот Duster ќе скокне за најмалку 5 отсто, на приближно 21.000 евра. Од друга страна, Bigster би можело да започне од околу 23.000 евра, што би го направило одлична опција.

Да потсетиме, новиот Duster ќе пристигне следната година, а Bigster ќе пристигне неколку месеци подоцна.

Remote video URL
Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Авто новости

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Read more

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе