Додик: Ако Трамп победи на изборите, Република Српска би можела да прогласи независност

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, рече дека очекува оти победата на Доналд Трамп на претстојните претседателски избори во САД може да ја отвори вратата за прогласување независност на Република Српска, додавајќи дека властите на тој ентитет не се откажале од таквата цел и покрај предупредувањата од Западот. Во интервјуто, кое на своите веб-страници го објави рускиот провладин весник Известия, Додик рече дека „Босна и Херцеговина исчезнува“ и затоа Република Српска ќе бара начини да ја зајакне својата независност.

„Чекаме некои големи сили да кажат дека (српскиот) народ има право на самоопределување. Никогаш не се откажавме од потребата да ја зајакнеме нашата Република Српска“, рече Додик, додавајќи дека ентитетот нема да ја пропушти можноста „на мирен начин“ да го заштити својот статус.

„На пример, ако се случи Доналд Трамп да победи на претседателските избори во САД, може да се појават одредени услови тоа да се случи. Тоа сепак може да се случи. Мислам дека е погрешно да се каже оти тоа никогаш нема да се случи“, рече Додик, кој минатата недела беше во Татарстан и таму се сретна со рускиот претседател Владимир Путин, со кого, како што самиот тврдеше, разговарал цел час зад затворени врати.

На прашањето на Известия дали е можен референдум за независност на Република Српска веќе оваа година, Додик одговори дека останува да се види, а коментирајќи ја можноста тој ентитет да ѝ се приклучи на Србија по прогласувањето независност од Босна и Херцеговина, тој објасни дека тоа го гледа како право на обединување на сите Срби според моделот со кој се обединија Источна и Западна Германија.

Во интервјуто, објавено точно две години откако Русија почна војната во Украина, Додик отворено ја бранеше политиката на Москва и се залагаше за продолжување на кампањата против Украина вклучувајќи го и тврдењето дека Русија има целосно право на Крим, „кој никогаш не бил украински“.

„Верувам дека Русија не треба да го остави ова прашање недовршено. Ако прашањата во кои и понатаму се мешаат западните сили останат недовршени, позицијата на Русија ќе ослабне. Ако се решат сите прашања во стратешки важни области, тоа ќе им даде сила и на Русија и на целиот свет“, рече Додик.

реклама

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Регион

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Read more

Грција реагира за употребата на името Македонија во изборната кампања

Read more

Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тирана: Летаат факели и молотови коктели

Read more

Грција го исполни ветувањето: Бесплатен одмор за сите туристи што лани го преживеаја пoжарот на Родос

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Со што Иран го гаѓаше Израел: Снимка од монструозна ракета извлечена од Мртвото Море

Читај повеќе

Како изгледал етничкиот состав на цела Македонија во 1905 година?

Читај повеќе
  • filter

Промовирана Мојот сон во родната Крива Паланка, на Саем на книга ќе ја продава Топер

Читај повеќе

Меџити на средба со уметниците кај скопскиот Аквадукт

Читај повеќе

Малолетник од Тетово украл возило, бегајќи оштетил друго возило

Читај повеќе

Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, праша Арсовска

Читај повеќе

Османи ги откажа денешните партиски активности поради здравствени причини во семејството

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците објавија снимка: Вака изгледа град под руски напад

Читај повеќе

ДУИ: Не постои вага што може да го измери развојот на државата со политиките на Ахмети

Читај повеќе