Доларот конечно почна да слабее

На повеќето азиски берзи, цените на акциите благо пораснаа, но се тргува внимателно бидејќи растот на најголемите светски економии забавува бидејќи централните банки ги зголемуваат каматните стапки за да ја ограничат инфлацијата.

Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, порасна за 0,3 отсто околу 7 часот наутро, откако вчера скокна за повеќе од 1,5 отсто.

Берзанскиот индекс Nikkei утринава порасна на берзата во Токио за 0,6 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја и Австралија пораснаа меѓу 0,1 и 0,8 отсто. Во Шангај и Хонг Конг тие паднаа меѓу 0,2 и 0,6 отсто.

Се тргува внимателно

По три дена раст на цените на акциите, на азиските берзи утрово се тргува внимателно, бидејќи растот на најголемите светски економии забавува. S&P Global Ratings ги намали проценките за растот за Кина, САД и економијата на еврозоната.

„Глобалната економија се соочува со голем број негативни шокови. Две работи најмногу влијаат на макросликата. Руската инвазија на Украина предизвика пораст на цените на суровините, а инфлацијата се покажа како повисока, пораспространета и подолготрајна од очекуваното“, напиша Пол Ф. Груенвалд, главен економист во S&P, во освртот за економската ситуација.

Инвеститорите беа потресени и од синоќешната изјава на претседателот на американската централна банка Џером Пауел дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки додека инфлацијата не почне да паѓа кон поздрави нивоа.

Силен скок на акциите на Волстрит

За да ја ограничи инфлацијата, која е на највисоко ниво во последните 40 години, ФЕД ги зголеми клучните каматни стапки за 0,75 процентни поени од март и се очекува да ја зголеми цената на парите за 0,50 процентни поени барем во следните две сесии.

Како резултат на тоа, инвеститорите не беа особено импресионирани од вчерашниот силен раст на цените на акциите на Волстрит. Dow Jones зајакна 1,3 отсто, S&P 500 скокна за 2 отсто, а Nasdaq индексот 2,8 отсто.

Инвеститорите на најголемата светска берза беа охрабрени од подобрите од очекуваните показатели на најголемата светска економија. Прометот на трговијата на мало се зголеми за 0,9 отсто во април, додека растот на индустриското производство се забрза на 1,1 отсто во истиот месец, од 0,9 отсто еден месец претходно.

Ова ги ублажи стравувањата дека агресивното зголемување на каматните стапки на ФЕД би можело да ја втурне економијата во рецесија бидејќи бруто домашниот производ паѓаше квартално во првиот квартал.

„По некои лоши податоци, овие нови укажуваат на економски раст на почетокот на вториот квартал, а не на рецесија“, вели Бил Адамс, економист во Comerica Bank.

Пазарот се обидува да закрепне

Пазарот се обидува да закрепне во последните денови, откако беше под притисок со недели, поради што S&P 500 падна на најниско ниво од март минатата година.

„Повеќето од акциите што ги купија инвеститорите денес се оние чии цени паднаа толку многу што сега се или во областа на корекција или во областа на „мечката“. Мислам дека инвеститорите бараат можности по остриот пад на цените, и тоа Изгледа како добар ден за тоа“, рече Силвија Јаблонски, директорка во Defiance ETF.

Но, прашањето е, велат аналитичарите, дали овој скок на индексот е одржлив или само краткорочна корекција пред нов пад на цените на акциите со оглед на сите бариери на пазарот.

Доларот ослабе трет ден по ред, цената на нафтата порасна

И на девизниот пазар вредноста на доларот во однос на кошничката валути паѓа трет ден по ред. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, се движи околу 103,44 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 104,17 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 129,25 на 129,15 јени. Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1.05030 долари, додека вчера во ова време беше 1.040 долари.

Цените на нафтата пораснаа од вчерашниот пад. Цената на барелот на лондонскиот пазар зајакна за 0,40 отсто, на 112,38 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 0,80 отсто, на 113,30 долари.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Регион

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Петков: Повторно ќе бидам кандидат за премиер

Read more

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на еврозоната

Read more

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

Read more
 

Вести

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Читај повеќе

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Читај повеќе

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Читај повеќе

Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

46 мртви мигранти најдени во камионска приколка во Сан Антонио

Читај повеќе

Сончево и топло, попладне појава на пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Читај повеќе
  • play_arrow

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Читај повеќе

Одмазда за Калининград: Литванија изложена на голем сајбер напад од Русија

Читај повеќе