Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Вредноста на доларот во однос на кошницата валути опадна на финансиските берзи.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската валута во однос на другите шест најважни светски валути, е околу 93,25 поени, додека во петокот на затворањето на пазарот изнесуваше 93,30 поени.

Во исто време, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од 110,75 на 110,65 јени.

Доларот е стабилен во однос на европската валута, така што цената на еврото е околу 1,1720 долари, како и во петокот.

Цените на нафтата, од друга страна, пораснаа, продолжувајќи ја нагорната линија што влезе веќе во четвртата недела, главно како резултат на прекините во производството во Мексиканскиот Залив по ураганите Ида и Николас.

По порастот од над 3 проценти минатата недела, цената на барелот на лондонската берза скокна утрово за 1,5 проценти, на 79,05 долари, новото највисоко ниво од октомври 2018 година.

На американската берза, барелот поскапе за 1,45 отсто, на 74,95 долари.

„Проценуваме дека овој раст ќе продолжи бидејќи дефицитот помеѓу понудата и побарувачката е поголем отколку што очекувавме. Затоа, проценуваме дека на крајот на годината цената на барелот на лондонскиот пазар ќе биде 90 долари, а не 80 долари како очекувавме претходно“, напишаа аналитичарите Goldman Sachs во преглед на состојбата на пазарот.

На повеќето азиски берзи, цените на акциите пораснаа во понеделникот, по падот минатата недела, но сепак се тргува внимателно поради неизвесноста околу кинеската компанија за недвижности Evergrande.

Берзанскиот индекс на азиско-пацифички акции MSCI, без јапонските, се зголеми за 0,3 проценти околу 7 часот наутро, откако паѓаше три недели по ред.

На берзата во Токио, индексот Nikkei падна за 0,1 отсто, а цените на акциите во Шангај паднаа за повеќе од 1 отсто. Во Јужна Кореја, Хонгконг и Австралија, пораснаа помеѓу 0,3 и 0,7 проценти.

Растот на цените се должи на нивната корекција по тринеделен пад и надежите на инвеститорите за нови стимулации, на пример, во Јапонија.

Но, берзите остануваат претпазливи поради неизвесната судбина на кинеската компанија за недвижности Evergrande.

Проблемите на Evergrande, предизвикани од падот на продажбата и огромните долгови, со денови вршат притисок врз кинеските пазари, бидејќи може негативно да влијаат на целиот сектор на недвижности.

Компанијата допрва треба да пријави што се случи со отплатата на каматата на обврзниците, која требаше да ја исплати минатиот четврток.

Меѓутоа, инвеститорите веруваат дека кинеските власти ќе помогнат доколку е потребно и доколку постои ризик проблемот да се прошири на целиот сектор.

Пазарите се поддржани и од фактот дека кинеските монетарни власти инјектираа свежи пари на финансиските пазари со цел да ја подобрат ликвидноста.

реклама

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more

Претставени очила кои го прекриваат целото лице, би ги носеле ли?

Read more

Бизнис

Колкава афера се крие зад отпуштањето на уредникот на Bild обвинет за недолично однесување кон колешки?

Read more

Дали Украина најде начин да го блокира Северен поток 2?

Read more

Северен поток 2 е полн, се чека зелено светло од Германците

Read more

Доларот падна, еврото зајакна

Read more
 

Вести

Аргентина ги замрзна цените на основните производи до 2022 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Апасиев го цитира Кастро, Мицкоски збунет: Ќе има соработка или не?

Читај повеќе

ДКСК ја отфрли претставката на ВМРО-ДПМНЕ за изборни нерегуларности

Читај повеќе

Нови 487 случаи, 1487 оздравени и 15 починати од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Вонредна состојба во Калифорнија: Ваква суша немало 100 години

Читај повеќе

Како да препознаете сексуално вознемирување на работно место?

Читај повеќе

Блинкен и Борел бараат почеток на преговори за Северна Македонија без одлагање

Читај повеќе

Србија воведува ковид-пропусници, но само за по 22 часот

Читај повеќе

Пендаровски: Утврдивме дури 63 планови за климатска акција

Читај повеќе