Држава која не постои: Волшебната европска земја за која малкумина знаат

За оваа земја измеѓу Кавказ и Црното Море малкумина имаат слушнато, а меѓу нив се и оние постарите. Причината е што оваа држава не може да се најде на ниту една карта - бидејќи ја нема.

Некогашната автономна советска социјалистичка република во рамките на границите на Грузија, по име Абхазија, прогласи независност во 1993 година. Ја признаа Русија, Никарагва, Венецуела, Науру, Јужна Осетија и Приднестровие, последниве две непризнати како и неа.

Меѓународните организации како ОН, Европската комисија, ОБСЕ, НАТО, Светската трговска организација, поголемиот дел на Европа како и речиси сите суверени држави во светот, ја признаваат Абхазија како дел на Грузија.

Фотографија на Сухуми од 1912 година, една од првите во боја

Главен град на Абхазија е Аква, во превод едноставно - вода, но Русите го викаат Сухум, додека Грузијците Сухуми, приморски град сместен на источниот брег на Црното Море. За време на поранешниот СССР Абхазија била омилено летувалиште и одморалиште на вљубениците во преубавата природа, а Сухими исто така бил задолжителна станица. Остатоци од римски градби, тврдини и дворци, потоа Беслетскиот мост од 12 век и ботаничката градина со над 5 илјади видови од 1840 година, се само некои од атракциите на овој град.

Градот Гагра

Околу 70 километри од Сухуми се наоѓа планинското езеро Рица. Освен тоа што е само по себе глетка за паметење, и самата вожња до него преку Кавказот е прав спектакл. Цело време се поминува низ густа шума, а покрај водопадите туристите доаѓаат со автомобили или автобуси сѐ до 950 метри надморска височина каде се наоѓа езерото, опколено со планини високи и до 3.500 метри. Таму и Јосиф Сталин имал еден од своите езерски летниковци.

Езерото Рица
Еден од попатните водопади
Гагра
Remote video URL
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Живот

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Read more

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Read more

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Read more

На кои плажи во Грција е најтопло морето?

Read more
 

Магазин

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Читај повеќе

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Читај повеќе

Кога е време да побарате помош од психотерапевт?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Читај повеќе

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе