Грузија

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Ја однесе Грузија на Европското првенство, па одлучи да го одбие повикот на селекторот и да оди во Германија како навивач.
Read more

Kонтроверзниот закон за странски агенти помина во грузискиот парламент

Грузискиот парламент го одобри контроверзниот закон со кој се заоструваат контролите и се зголемуваат казните за организациите финансирани од странство.
Read more
play_arrow

Втора бараж среќа - Грузија преку Грција до деби на ЕУРО

Репрезентацијата на Грузија е првиот од трите бараж патници на ЕУРО 2024 во Германија откако вечерва на пенали ја совлкада Грција.
Read more

Грузиската влада сака да забрани промена на полот, геј бракови и паради

Владејачката партија во Грузија воведе закон со кој ќе се ограничат правата на членовите на ЛГБТИ заедницата, а нејзините политички противници велат дека тоа е обид да ги привлече гласачите пред изборите во октом
Read more

Медведев: Русија може да ги анектира отцепените територии на Грузија

Заменик-претседателот на рускиот совет за безбедност, Дмитриј Медведев, рече дека Москва може да ги анектира грузиските отцепени региони Јужна Осетија и Абхазија.
Read more

Песков: Нечија „видлива рака“ се обидува да додаде антируски елементи нa протестите во Грузија

Москва констатира дека нечија „видлива рака“ се обидува да додаде антируски елементи на ситуацијата во Грузија, иако поводот за протестите во земјата нема никаква врска со Русија, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.<
Read more

Грузискиот Парламент и официјално го отфрли предлог-законот за „странски агенти“

Грузискиот Парламент денеска го отфрли предлог-законот за „странски агенти“ што предизвика политичка криза и се закануваше да ја спречи кавкаската држава да изгради поблиски врски со Европа.
Read more

Колони автомобили од Грузија бегаат во Русија

Стотици автомобили чекаат за влез во Русија од Грузија по насилните протести во Тбилиси.
Read more
play_arrow
filter

Грузија: По два дена насилни протести, повлечен прорускиот закон за странски агенти

Пратениците од грузиската владејачка партија Грузиски сон го повлекоа таканаречениот Закон за странски агенти од Претставничкиот дом по дводневни демонстрации.
Read more
filter

Како различните народи го слават Божик на 7 јануари?

Дали знаевте кои сѐ, покрај православните Македонци, го слават раѓањето на Исус Христос на почетокот на јануари и како слават овие народи? Еве како верниците го очекуваат Божик ширум светот...
Read more
play_arrow
filter

Живот во облаци и снег: Прошетка низ највисокото село во Европа

Во поголемиот дел од годината жителите на „највисокото“ село во Европа немаат контакт со остатокот од светот.
Read more
play_arrow
filter

Држава која не постои: Волшебната европска земја за која малкумина знаат

За оваа земја измеѓу Кавказ и Црното Море малкумина имаат слушнато, а меѓу нив се и оние постарите. Причината е што оваа држава не може да се најде на ниту една карта - бидејќи ја нема.
Read more
реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more