Грузија: По два дена насилни протести, повлечен прорускиот закон за странски агенти

Пратениците од грузиската владејачка партија Грузиски сон го повлекоа таканаречениот Закон за странски агенти од Претставничкиот дом по дводневни демонстрации.

Сите организации кои добиваат повеќе од 20 отсто од своето финансирање од странство, требаше да се регистрираат како „странски агенти“ под закана од високи казни.

Министерството за правда тогаш би имало надзор над регистрираните организации. Илјадници луѓе демонстрираа против нормата, плашејќи се од авторитарна насока за земјата по моделот на Русија, каде што сличен закон е во сила повеќе од една деценија.

URL

Ноќта во центарот на Тбилиси беше тензична и полна со судири меѓу безбедносните сили и демонстрантите. Почнаа да фрлаат молотови коктели кон полицијата, да поставуваат барикади и да палат канти за ѓубре.

URL

Полицијата поради тоа реши да преземе строги мерки. Демонстрантите на централната авенија на главниот град не само што почнаа да се разбиваат, туку започнаа и масовни апсења. Точниот број на уапсените не е познат.

Демонстрантите од вчера попладне ја блокираат улицата Руставели каде, меѓу другото, се наоѓа и зградата на парламентот. Според грузиските медиуми, сообраќајот е обновен, а безбедносните сили ги демонтираат барикадите.

Во Грузија избија демонстрации откако парламентарното мнозинство во вторникот го одобри нацрт-законот за странски агенти во прво читање. Критичарите ја гледаат оваа норма како потег кон авторитарен режим по моделот на Русија, каде што сличен закон е на сила од 2012 година.

Тагови
реклама

Свет

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Обид за атентат врз Трамп, двајца мртви

Read more
 

Вести

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе
  • play_arrow

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Читај повеќе
  • play_arrow

Обид за атентат врз Трамп, двајца мртви

Читај повеќе