Како различните народи го слават Божик на 7 јануари?

Дали знаевте кои сѐ, покрај православните Македонци, го слават раѓањето на Исус Христос на почетокот на јануари и како слават овие народи? Еве како верниците го очекуваат Божик ширум светот...

Литургија во Етиопија

Најрадосниот христијански празник се слави според Грегоријанскиот и Јулијанскиот календар, односно на 25 декември и 7 јануари. Бројот на земји каде Божик (или Божиќ?) се слави во првиот месец од годината не е голем, но тие сепак ги негуваат обичаите на своите предци и со нетрпение го очекуваат овој посебен ден.

Сите ги знаеме обичаите кои преживеале кај нас, а знаете ли кои ритуали и традиции ги негуваат христијаните ширум планетата кои исто така го слават овој празник во јануари?

Ви претставуваме пет од најинтересните...

Грузија

Грузијците кои го слават Божик на 7 јануари одат на овој ден во Алило, масовна прошетка низ улиците, каде што се облечени во посебна празнична облека. Воедно, си го честитаат празникот, а на најмладите им подаруваат слатки.

Новогодишната елка (Чичалаки) е изработена од мек материјал, а нејзините гранки се свиткани. Понекогаш, наместо неа може да се види гранка од лешник во облик на Дрвото на животот и украсена со слатки и овошје. Сепак, елката од Западот е сè попопуларна и во оваа кавкаска земја.

Дедо Мраз во Грузија е познат како Товлис папа (Товлис бабуа во запдните краишта на земјата), што буквално значи „дедо снег“. Најчесто е претставен со долга бела брада, облечен во народната носија чоху и крзнена наметка.

Египет

Околу 15% од населението на оваа африканска земја се христијани, а најголем дел од ова население припаѓа на Коптите, кои го слават Божик во јануари.

Месецот пред Божик Коптите го нарекуваат Киахк, а секоја сабота навечер од овој месец се поминува во песна, додека секоја недела наутро верниците одат на богослужба.

Од 25 ноември до 6 јануари овие христијани постат, што значи воздржување од храна од животинско потекло. Потоа, на Бадник се собираат во храмовите, каде ја слушаат литургијата, а следниот ден го слават најрадосниот христијански празник.

Како и кај повеќето други народи кои го слават овој празник, тој кај Коптите е ден на радост и љубов, дружење и почит, па верниците се собираат во нивните домови за заедно да го прослават. На домаќините често им подаруваат колачиња кахк (كحك).

Дедо Мраз си го нашол своето место и во оваа средина - познат е како Баба Ноел (Татко Божик), а децата веруваат дека влегува низ прозорецот додека спијат и им остава подароци. За возврат, малите му оставаат кахк.

Русија

Руските православни верници редовно се молат 39 дена пред Божик - до вечерта на 6 јануари, кога почнуваат свечените литургии. Следниот ден, на празникот, семејството се собира околу трпезата, на која има 12 видови храна, во чест на дванаесетте апостоли.

Русите Баднакот го нарекуваат Сочељник (Сочельник), по зборот „сочиво“ (леќа), јадење кое е задолжителен дел од празничниот ручек.

Овој ден е резервиран за љубовта, па на сите драги луѓе во Русија им се честита Божик, а вратите на домовите се отвораат за да можат минувачите да им се придружат на верниците на ручек.

Етиопија

Прославата на Божик во етиопската православна црква Тевахедо се нарекува Гана, а му претходи ден на пост (во случајот на многу верници тоа значи целосно воздржување од храна). На Божик христијаните носат бела облека, а многумина избираат да носат традиционална наметка шама, направена од памук и украсена со светли пруги на краевите.

Одбележувањето на Гана во Етиопија започнува во 4 часот наутро, а по овие веселби следи машка игра слична на хокеј, наречена исто така гана, која вклучува употреба на стап и дрвена топка.

Дванаесет дена по Божик, верниците ја започнуваат тридневната прослава на Тимкат, со која се одбележува крштевањето на Исус. Важен дел од оваа прослава е молитвата за време на богослужбата во храмовите, кога возрасните повторно ги облекуваат шамите, а децата облеката од своите црковните друштва и круни.

Украина

Кога децата ќе ја видат источната ѕвезда на небото, која ги потсетува верниците на Тројцата мудреци, Светата вечера започнува во домовите на Украина. Пченицата се внесува во домовите, што е стар обичај наречен дидух (дідух - дедов дух), кој поддржува поистоветување со предците.

Откако сите во домот ќе се помолат, домаќинот вели „Христос се роди“, на што семејството одговара „Да го славиме“. Следува оброкот, чии незаменливи делови се боршот, квадратна кутија домашен пудинг, млеко, кнедли со печурки или зелка и компири...

По вечерата, време е за Божикни песни, а следните седум дена верниците уживаат во деновите на празнување.

Од 2017 година владата на Украина го прогласи славењето на Божик на 25 декември, но Православната црква и Украинската гркокатоличка црква и натаму го слават на 7 јануари, а во тек се разговори во Украинската православна црква за преместување на празникот од 7 јануари на 25 декември. На 18 октомври 2022 година Украинската православна црква им дозволи на свештениците да вршат литургија и на 25 декември.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Вести

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Read more

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Read more

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Read more

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Read more
 

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе