Медведев: Русија може да ги анектира отцепените територии на Грузија

Макфакс
/ 23.08.2023 / 11:15

Заменик-претседателот на рускиот совет за безбедност, Дмитриј Медведев, рече дека Москва може да ги анектира грузиските отцепени региони Јужна Осетија и Абхазија.

„Идејата за приклучување кон Русија сè уште е популарна во Абхазија и Јужна Осетија“, напиша Медведев, поранешен руски претседател, во написот објавен утринава во весникот Аргументы и факты.

„Тоа е можно да се спроведе доколку има добри причини за тоа“, рече Медведев.

Грузија ја загуби контролата над регионите по распадот на Советскиот Сојуз. Москва ја призна нивната независност во 2008 година по обидот на Грузија насилно да ја врати контролата врз Јужна Осетија, што доведе до руски контранапад.

„Нема да чекаме ако нашата загриженост стане поблиска до реалноста“, рече Медведев во написот што ја одбележа 15-годишнината од признавањето на независноста, мислејќи на можна анексија.

Русија анектира четири провинции на Украина во септември минатата година – Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје, но ниту една од анексиите не е меѓународно признаена.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Свет

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Read more

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more
 

Вести

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Читај повеќе

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе