Живот во облаци и снег: Прошетка низ највисокото село во Европа

Во поголемиот дел од годината жителите на „највисокото“ село во Европа немаат контакт со остатокот од светот.

Помеѓу 2.060 и 2.200 метри надморска височина, на планината Шара во Грузија, во регионот Сванети, се наоѓа „највисокото“ населено место на Стариот континент.

Ушгули е всушност заедница на 4 помали селца: Жибиани, Чвибиани, Чажаши и Муркмели, а во нив живеат околу 70 семејства, односно околу 200 жители.

Единствен пат по кој може да се стигне до ова село е патот кој води кон градот Лентихи, а тој често не е достапен. За време на летото е, па до највисокото село во Европа може да се стигне со автомобил, но зиме најчесто тоа е невозможно. Снегот шест месеци во годината ја покрива целата област.

Меѓутоа, на жителите на ова село тоа не им смета. Тие се навикнати на условите во кои живеат. Нивните деца одат во локалното училиште, а ги имаат и сите неопходни установи за функционирање на селото.

Жителите на четирите селца важат за исклучително гостољубиви кон домашните посетители и странските туристи.

Посебна атракција на ова место е капелата од XII век, изградена за време на кралицата Тамар, а покрај неа на листата на светско наследство заштитени од УНЕСКО се наоѓаат уште неколку градби, од кои најкарактеристични се одбранбените кули во Сванети, предел богат со историја.

Интересно е и тоа што во ова село во 1930 година бил снимен немиот советски документарен филм „Соль Сванетии“, кој е еден од првите етнографски филмови во светот. Режијата е на еден од најпознатите грузиски и советски режисери, Михаил Калатозов.

Remote video URL
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Вести

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Read more

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Read more

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Read more

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Read more
 

Гик

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Читај повеќе

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се крие под мразот на Антарктик?

Читај повеќе

Зошто ладниот воздух има поинаков мирис?

Читај повеќе