Грузискиот Парламент и официјално го отфрли предлог-законот за „странски агенти“

Грузискиот Парламент денеска го отфрли предлог-законот за „странски агенти“ што предизвика политичка криза и се закануваше да ја спречи кавкаската држава да изгради поблиски врски со Европа.

На собраниската седница, 35 пратеници, од вкупно 36 што гласаа, на второ читање го отфрлија текстот што беше прифатен на првото читање во понеделникот, што доведе до бран протести и низа осуди од Западот.

Грузиската владејачка партија Грузиски сон синоќа соопшти дека се откажува од нацрт-законот за „странски агенти“ по насилните протести против, како што велат противниците, авторитарниот пресврт инспириран од Русија што ги загрозува надежите на земјата за влез во Европската Унија. И покрај најавата, илјадници луѓе синоќа повторно излегоа на улиците на Тбилиси.

Предложениот закон ќе ги принудеше сите грузиски организации кои добиваат повеќе од 20% од својот приход од странство да се регистрираат како „странски агенти“, во спротивно ќе бидат казнети.

Демонстрантите вчера повикаа да се одржи седница на парламентот на која вистински би се повлекол законот што го помина првото читање.

Грузија, поранешна советска република, официјално сака да се приклучи на Европската Унија и НАТО.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Свет

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Read more

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more
 

Вести

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Читај повеќе

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе