Колони автомобили од Грузија бегаат во Русија

Стотици автомобили чекаат за влез во Русија од Грузија по насилните протести во Тбилиси.

Голема колона возила кои бараат влез во Русија од Грузија се собра на границата меѓу двете земји рано во четвртокот, објави весникот Известия.

Стотици автомобили со грузиски и руски регистарски таблички се наредени пред контролниот пункт Верхниј Ларс, пишува весникот, цитирајќи сведоци.

Извештаите за колони на границата се потврдени со податоци од онлајн платформата за мапирање Yandex.Karty. Според веб-страницата, колоната се протегала повеќе од 4 километри од денеска наутро.

Сликите од местото на настанот покажаа бројни возила во редот, а некои корисници изјавија дека морале да чекаат со часови за да стигнат на другата страна.

Возачите се распрашуваа во разговорите на Telegram за можноста за размена на девизи во руски рубљи и за состојбата на руските патишта – дали на нив имало мраз поради студеното време.

Во средата, Грузискиот воен автопат - планински пат што го поврзува рускиот град Владикавказ со главниот град на Грузија, Тбилиси - беше повторно отворен откако неколку дена беше затворен за сообраќај поради лавини.

Тбилиси оваа недела беше потресен од насилни протести кога илјадници луѓе излегоа на улиците за да го осудат нацрт-законот на земјата за странски агенти.

Опозицијата ја обвини владата дека се обидува да донесе закон од „руски стил“, со кој се бара секоја организација што добива повеќе од 20% од своето финансирање од странство да се регистрира како странски агент.

Во главниот град на Грузија доцна во средата избувнаа судири кога полицијата употреби гумени куршуми, солзавец и водени топови за да ја растера толпата. Имаше извештаи за демонстранти кои граделе барикади, фрлале камења врз безбедносните сили и фрлале молотови коктели.

Според полицијата, уапсени се најмалку 76 лица, додека околу 50 полицајци се ранети. Повредени има и меѓу демонстрантите.

Минатата есен беа забележани големи редици на руско-грузиската граница одејќи во спротивна насока. Тогаш, Грузија - заедно со другите поранешни советски републики Ерменија и Казахстан - беа меѓу главните дестинации за оние што бегаа од Русија по делумната мобилизација што ја најави претседателот Владимир Путин среде конфликтот во Украина.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Свет

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Read more

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Read more

Нетанјаху тврди дека Хамас уништил поголем план на Иран: Едноставно пукаа пред време

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе