КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Втора бараж среќа - Грузија преку Грција до деби на ЕУРО

Филип Здравески
/ 26.03.2024 / 20:56

Репрезентацијата на Грузија е првиот од трите бараж патници на ЕУРО 2024 во Германија откако вечерва на пенали ја совлкада Грција.

Откако 90 минути немаше гол, натпреварот замина во продолженија од двапати по 15 минути, но ниту таму Грузијците и Грците не можеа да погодат. И едните и другите имаа по некоја шанса, а Грците дури погодија и пречка.

Пенал-серијата беше безмислосна за Грците, кои сонуваат за европскиот собир од 2012 година кога последен пат играа.

Анастасиос Бакасетас промаши уште во првата серија откако Гиорги Мамардашвили добро го прочита. Во третата серија Жорж Микаутадзе го промаши голот за Грција да се врати во игра, но во четвртата Јоргос Јакумакис го копираше неговиот шут и му даде шанса на Ника Квеквескири со гол во петтата серија да ја однесе Грузија на историски настап на ЕУРО. Грузиецот беше непогрешлив за да се слави долго во ноќва во Тбилиси.

Remote video URL

За Грузијците ова беше втора среќа откако во баражот за ЕУРО 2020 на истиот овој стадион во Тбилиси загубија од Македонија со голот на Горан Пандев. Добрите настапи во Лигата на нации повторно им дадоа бараж-шанса, која овој пат ја искористија, малку и среќно.

URL

Грузија на ЕУРО 2024 ќе биде во групата Ф заедно со Турција, Португалија и Чешка.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Фудбал

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Read more

Модриќ стана капитен на Реал

Read more

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Read more

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе