Грузиската влада сака да забрани промена на полот, геј бракови и паради

Владејачката партија во Грузија воведе закон со кој ќе се ограничат правата на членовите на ЛГБТИ заедницата, а нејзините политички противници велат дека тоа е обид да ги привлече гласачите пред изборите во октомври.

Анти ЛГБТИ графит во Тбилиси, главниот град на Грузија

„Нацрт-законот ќе забрани промена на полот и посвојување од страна на истополови двојки, како и собири насочени кон популаризација на истополовите семејства или интимни врски“, се вели во резимето објавено од владејачката партија Грузиски сон.

Мамука Мдинарадзе, нејзиниот лидер во парламентот и еден од најзаслужните за законот, рече дека е неопходно „да се заштитат семејните вредности и нашите идни генерации од псевдолиберални вредности“.

ЛГБТИ организации: Предлог-законот е хомофобичен

Тбилиси Прајд, ЛГБТИ организација, го нарече предлогот „хомофобичен“ во објава на социјалната мрежа Facebook. Грузиската опозиција тврди дека анти-ЛГБТИ агендата на Грузиски сон е обид да се придобијат конзервативните и неопределени гласачи и да се сврти вниманието од економските проблеми пред парламентарните избори во октомври.

Грузиски сон е пред другите партии во анкетите, но ја губи поддршката од 2020 година, кога победи со минимално парламентарно мнозинство. Мдинарадзе најавува дека мерката ќе биде воведена по изборите.

Повеќето луѓе во Грузија не поддржуваат геј бракови

Грузија, мнозинска православна земја, е крајно социјално конзервативна. Истражувањата покажуваат дека огромното мнозинство од населението не ги поддржува истополовите врски.

Годишната парада на гордоста во Тбилиси во последниве години стана настан физички нападнат од екстремно десничарски демонстранти. Грузискиот устав ги забрани истополовите бракови во 2018 година.

Грузиската новинска агенција Interpress ги пренесува зборовите на Мдинарадзе, кој тврди дека со мерката ќе се забрани одржување на паради на гордоста и носење на знамето на виножитото.

Најбогатиот Грузиец е основач на партијата Грузиски сон

Партијата Грузиски сон е основана од Биџина Иванишвили, најбогатиот Грузиец кој своето богатство го стекнал во трговија со метал и банкарство во Русија во 90-тите.

Иако олигархот и поранешен премиер се повлече од политиката, аналитичарите сметаат дека тој сепак има големо влијание врз тамошниот политички живот.

Партијата се смета за проруска во Грузија.

Во декември Грузија доби статус на кандидат за членство во Европската Унија. Критичарите во земјата и западните земји во последниве години ги критикуваат владите на Грузиски сон за нивните наводни авторитарни тенденции и прекумерна блискост со Русија.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Свет

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Read more
 

Вести

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе