Песков: Нечија „видлива рака“ се обидува да додаде антируски елементи нa протестите во Грузија

Москва констатира дека нечија „видлива рака“ се обидува да додаде антируски елементи на ситуацијата во Грузија, иако поводот за протестите во земјата нема никаква врска со Русија, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Ситуацијата која послужи како повод за овие народни протести нема никаква врска со Русија. Освен тоа, гледаме нечија рака - не можеме да кажеме 'невидлива', таа е целосно видлива, бидејќи гледаме од каде грузискaта претседателка се обраќа кон својот народ, таа апелира до Грузијците не од Грузија, туку од Америка - и оваа видлива рака ревносно се обидува овде да додаде антируски елементи“, рече Песков.

Портпаролот на Кремљ истакна дека на позадината на ситуацијата во Грузија, постои ризик од провокации во однос на Абхазија и Јужна Осетија. Со оглед на овие околности, Москва „многу внимателно и со голема загриженост“ следи што се случува во Грузија.

Песков истакна дека Русија не се меша во внатрешните работи на Грузија и посочи дека Кремљ ја видел одлуката за повлекување на контроверзниот предлог-закон за „странски агенти“ што ги поттикна протестите.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Свет

Кампањата на Камала Харис собра речиси 50 милиони долари за помалку од еден ден

Read more

Дали само Мишел Обама може да го победи Трамп на избори?

Read more

Обама ја поддржа одлуката на Бајден и предупреди: Се наоѓаме во непознати води

Read more

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Read more
 

Вести

Објавени платите на премиерот и министрите: Најголема зема Мицкоски – 2.280 евра, најмалата министерска е 1.880 евра

Читај повеќе

Полнач за мобилни итно повлечен од српскиот пазар поради опасност од пожар и струен удар

Читај повеќе

Кампањата на Камала Харис собра речиси 50 милиони долари за помалку од еден ден

Читај повеќе

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати тешко до крајот на годинава

Читај повеќе

Од полноќ нови цени на горивата

Читај повеќе

Дали само Мишел Обама може да го победи Трамп на избори?

Читај повеќе

Уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и Преспа

Читај повеќе

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Читај повеќе

Обама ја поддржа одлуката на Бајден и предупреди: Се наоѓаме во непознати води

Читај повеќе