ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Според прелиминарните податоци, врз основа на моментално достапните генетски информации за ризиците од новата варијанта B.1.1.529, односно омикрон, ризикот за зараза е висок, се вели во соопштението на Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) објавено синоќа.

ЕECDC повика, по појавата на омикрон - нова загрижувачка варијанта на коронавирусот, да се интензивира примарната вакцинација, употребата на бустер дози првенствено кај оние над 40 години и зголемено спроведување на други хигиенски мерки.

Најдивергентна варијанта

Варијантата B.1.1.529, првпат откриена во Јужна Африка, е најдивергентната варијанта откриена во значителен број за време на пандемијата, што предизвикува сериозна загриженост дека може значително да ја намали ефикасноста на вакцината и да го зголеми ризикот од повторна инфекција, соопшти ECDC.

Директорот на ECDC, д-р Андреа Амон, рече: „Денес објавуваме проценка на заканата за нова варијанта на загриженост на SARS-CoV-2. Сè уште постои значителна неизвесност во однос на преносливоста, ефикасноста на вакцината, ризикот од повторна инфекција и другите својства на оваа варијанта. Во оваа фаза, врз основа на нашето искуство со претходните варијанти, треба да бидеме проактивни и да преземеме мерки на претпазливост за да купиме време додека не стекнеме повеќе знаење. Затоа би сакал да повторам три клучни препораки. Прво, императив е да се затвори празнината во вакцинацијата. Второ, треба да се размисли за бустер доза за сите возрасни, давајќи им предност на лицата постари од 40 години.“

Степенот на вакцинација треба да се зголеми

Овие мерки вклучуваат употреба на маски за лице, работа на далечина, модификации на работата кои го намалуваат метежот во јавниот превоз, обезбедување соодветна вентилација во затворен простор и одржување на хигиенски мерки кои може да се применат веднаш, и поставување ограничувања на бројот на учесници на социјални и јавни настани, како на пр. како дочек на новата година, што ќе ги поддржи напорите за одржување на физичка дистанца.

Таа рече дека зголемувањето на опфатот со вакцинација против COVID-19 кај сите подобни возрасни групи, но особено кај постарите, ранливите групи и здравствените работници, треба да остане приоритет на јавните здравствени услуги.

Таа ги повика јавните здравствени служби да ги идентификуваат оние со новата варијанта што не се заснова на епидемиолошки врски или историја на патување во области за кои е познато дека се погодени, со цел да се контролира или одложи ширењето на новата варијанта.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Здравје

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Read more

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Осум видови храна што ќе го заштитат здравјето на очите

Read more
 

Магазин

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Читај повеќе

Што треба да прашате на интервју за работа?

Читај повеќе

Девет реченици кои не смеете да ги изговорите кога раскинувате

Читај повеќе

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Читај повеќе

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Која е најчестата причина за расправија во врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Читај повеќе