Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Зад секое ќоше се крие различно искуство кое ве мами да ја откриете илјадагодишната историја и традиција на престолнината на земјата чие национално животно е еднорогот. Воедно ако сте ги гледале филмовите од франшизата „Harry Potter“, калдрмите на овој град послужиле како инспирација за некои места од сцените за снимање.

Единбуршки дворец

Многумина го сметат Единбург за еден од најубавите градови во Европа. Сместен на карпести брда и стени од кои се добива поглед кон морето, делува како да се претопил со околниот пејсаж. Почнувајќи од живописните средновековни станбени згради во Стариот град кои се располани долж Кралските милји, до градбите нанижани помеѓу Касл рок и црвеникавите палисади на Солсбери Крег, сѐ до неокласичниот Нов град -  Единбург нуди сцени кои се менуваат зад секој агол.

Шкотските просветители од XVIII век на Единбург му го дале прекарот Северна Атина, бидејќи сметале дека претставува возвишен пример за култура и уметност. Изгледа дека не погрешиле бидејќи поради нивното значење денеска неговиот Стар и Нов град се наоѓаат на листата на светско наследство на УНЕСКО. Главна одлика на Стариот град се калдрмисаните улкици со повеќевековна историја, меѓу кои се издвојува катедралата Свети Еразмо од XII век со своите раскошни витражи и значењето кое го има за шкотското презвитеријанство. Кога ќе се најдете пред неа со сигурност ќе знаете дека се наоѓате на средина од Кралските милји, самиот дел на најважните улици во овој дел од градот. На нејзиниот почеток и крај се наоѓаат Единбуршкиот дворец и палатата Холируд.

Холируд

Од друга страна, Новиот град се одликува со џорџијанскиот план на улици кој бил популарен за време на владеењето на четворицата кралеви на Велика Британија кои го носеле истото име - Џорџ, а кои владееле од 1714 до 1830 година. Главна одлика на овие зданија се тулите и камењата, а боите црвена, кафена и бела. Интересен податок е тоа што во Единбург постојат околу 4.500 згради кои се наоѓаат под заштита на државата како историски споменици, број кои не успева да го надмине ниту Лондон.

Познавачите на приликите во Единбург тврдат дека иако во него постојат бројни ресторани и пабови, секој кој не пробал некое од традиционалните шкотски јадења прави голема грешка.

Во овој град за главен специјалитет се смета пудинг од овчи внатрешни органи (срце, црн дроб и бели дробови) или како што локалните жители го нарекуваат - haggis. Немојте името да ве лаже бидејќи не се работи за сладок десерт, туку повеќе е како месен нарезок, а најпопуларни се белиот, црвениот и црниот пудинг.

И за крај, сите љубители на филмовите за Хари Потер не смеат да пропуштат да ја прошетаат Викторијанската улица, која послужила како инспирација за познатата Дајагон али.

Remote video URL
Викторијанската улица
Карлтон хил
Кралски милји
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Вести

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Read more

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Read more

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Read more

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе