Една фотографија никогаш не треба да објавувате на апликациите за запознавање

Луѓето што користат апликации за запознавање треба да избираат фотографии кои најдобро ги покажуваат, бидејќи на тој начин оставаат прв впечаток кај потенцијалните партнери. Но, со објавување на една фотографија многу често можат да бидат „означени“ како непожелен партнер.

Како што пишува Metro, ​​новото истражување покажало дека постои една работа што ќе ги обесхрабри потенцијалните партнери да започнат комуникација на апликациите за запознавање. Станува збор за објавување фотографии од теретана.

Истражувањето покажа дека повеќе од 59% признале дека фотографиите од теретана на профилот на апликацијата за запознавање се т.н. „црвено знаме“, или предупредувачки знак. Сепак, тоа не значи дека самата теретана е недостапна за романса.

Истото истражување покажа дека повеќе од 50% од луѓето мислат дека флертувањето во теретана е пожелно и добро. Еден од 20 луѓе се преправа дека сака да вежба за да ги импресионира другите во теретана.

Но, иако многу луѓе не сакаат да гледаат селфија од теретана на апликациите за запознавање, тоа не значи дека не ги сакаат луѓето што вежбаат.

Исто така, студијата спроведена од апликацијата за личен тренер Zing Coach, напојувана со вештачка интелигенција, покажа дека 84% од луѓето рекле дека вежбањето со романтичен партнер е „жешко“, додека 73% од луѓето мислат дека паровите кои вежбаат заедно имаат посилна врска.

Меѓутоа, ако барате начини да го подобрите вашиот профил на овие апликации, професорката на Универзитетот во Калифорнија, Џулиана Шредер, неодамна спроведе студија барајќи од учесниците да ги оценат профилите за запознавање од две различни страници.

Таа откри дека претпочитаните профили се оние што нагласуваат дека сака да знае нешто за другата личност наместо да ги нагласува сопствените атрибути. Значи, ако кажете нешто како „она што би сакал да го знам за вас е...“ на вашиот профил за запознавање, има добри шанси да бидете поуспешни во потрагата по љубов.

реклама

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Љубов и секс

Дали го знаете правилото 7-7-7? Може да го спаси бракот!

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Read more

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Read more
 

Магазин

Што се случува во телото ако редовно јадете темно чоколадо?

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали го знаете правилото 7-7-7? Може да го спаси бракот!

Читај повеќе

Кои им се заеднички карактеристики на лошите шефови?

Читај повеќе

Која храна најдобро е да ја јадеме сирова?

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп до 21 април според рускиот астролог Павел Глоба

Читај повеќе

Како наглата промена на времето ќе ни влијае на здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Совршено за велигденскиот пост: Печени компири со грашок

Читај повеќе

Taste Atlas објави листа на најдобрите сирења во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да рециклирате пластични шишиња дома?

Читај повеќе