Едно цвеќе е идеално за балконите кои повеќе се во сенка

Водениката е прекрасно растение кое може да расте во целосна сенка, па затоа е идеално за украсување на деловите од градината или балконот кои не добиваат многу сонце.

Ја има во бела, розова, портокалова, црвена и виолетова боја, а важно е за време на интензивниот раст (од мај до септември) на секои 15 дена да му се дава течно ѓубриво за цветни растенија.

Расте до 15-30 сантиметри во висина, а ако го засадите во градината, засадете го на растојание од 20 до 30 сантиметри. Треба да се пресадува секоја или секоја втора година, бидејќи не само што ќе биде поубаво, туку ќе има и поправилна грмушка. Цвета цело лето, но понекогаш ќе цвета и наесен.

Не поднесува висока топлина, како и ниски температури. Во лето полевајте го пообилно, 2-3 пати неделно, но никогаш не го прскајте, бидејќи така се оштетуваат листовите и цветовите. Прекрасниот изглед на растението ќе го зачувате со редовно отстранување на исушените цветови и ќе ја намалите можноста за размножување на мувлата.

Ова растение со латинско име Impatiens walleriana потекнува од Источна Африка каде расте во Кенија, Малави, Мозамбик, Танзанија и Зимбабве. Интересно е тоа што може да се одгледува речиси секаде, во различни видови почва, со кисела, алкална или неутрална pH вредност. Се прилагодува на секаква изложеност (сонце, делумна сенка и сенка).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Roberta (@oaktreecottage17)

Тагови
реклама

Живот

За што служат триаголниците исцртани во патничката кабина на авионите?

Read more

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Read more

Кои ќе бидат двата најмоќни датуми во јуни, најважниот месец за љубов и кариера?

Read more

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Read more
 

Магазин

За што служат триаголниците исцртани во патничката кабина на авионите?

Читај повеќе

Дали ова е најдобрата реклама?

Читај повеќе

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Читај повеќе
  • filter

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Читај повеќе

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Читај повеќе

Кои ќе бидат двата најмоќни датуми во јуни, најважниот месец за љубов и кариера?

Читај повеќе

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Читај повеќе