ЕУ ќе бара до 2030 година сите амбалажи да може да се рециклираат

Целата амбалажа на пазарот на ЕУ до 2030 година ќе треба да може целосно да се рециклира , според новите предложени правила што ги соопшти вчера Европската комисија, чија цел е да се справи со сè поголемиот отпад од пакување и да ги поддржи климатските и еколошките цели на ЕУ.

Во изјавата за воведување на новите правила, Франс Тимерманс, извршен потпретседател за Европскиот зелен договор, рече дека предлозите „ќе го намалат отпадот од амбалажи, ќе промовираат повторна употреба и полнење, ќе ја зголемат употребата на рециклирана пластика и ќе го олеснат рециклирањето на амбалажи.“

Според Комисијата, без акција, отпадот од амбалажи, кој веќе достигна речиси 180 килограми по лице годишно во Европа, ќе се зголеми за дополнителни 19% до 2030 година, а отпадот од пластична амбалажа ќе се зголеми за 46%. Амбалажата сочинува 40% од пластиката и 50% од хартијата што се користи во ЕУ.

„Европските граѓани се желни да се ослободат од прекумерната амбалажа и непотребно обемните амбалажи, а бизнисите се подготвени да продолжат со одржливи, иновативни решенија и системи за пакување“, рече Тимерманс.

Новите предлози поставија цел да се намали отпадот од пакување за 15% до 2040 година по земја-членка по глава на жител преку повторна употреба и рециклирање. Од компаниите ќе се бара да им понудат одреден процент од своите производи на потрошувачите во амбалажа за повеќекратна употреба или повторно полнење, а ќе се воведе и одредена стандардизација на форматите на амбалажите и јасно означување на амбалажата за повеќекратна употреба.

Правилата, исто така, имаат за цел да ја елиминираат непотребната амбалажа со забрани за некои облици на пакување, како што се амбалажи за еднократна употреба за храна и пијалоци кога се консумираат во ресторани и кафулиња, амбалажа за еднократна употреба за овошје и зеленчук, минијатурни шишиња за шампони и други минијатурни пакувања во хотелите.

Дополнителните мерки вклучуваат поставување критериуми за дизајн за амбалажа, создавање задолжителни системи за враќање на депозитот за пластични шишиња и алуминиумски лименки и воведување задолжителни стапки на рециклирана содржина што производителите ќе треба да ги вклучат во новите пластични пакувања.

Според Комисијата, предложените правила ќе резултираат со намалување на емисиите на стакленички гасови за 23 милиони тони до 2030 година, намалување на потрошувачката на вода за 1,1 милион кубни метри и намалување на трошоците за еколошка штета за 6,4 милијарди евра.

Вирџинијус Синкевичиус, комесар за животна средина, океани и рибарство, рече:

„Секој ден произведуваме половина килограм отпад од амбалажа по лице. Со новите правила предлагаме клучни чекори за одржливото пакување да стане норма во ЕУ. Ќе ги создадеме вистинските услови за да функционираат принципите на циркуларна економија – намалување, повторна употреба, рециклирање“.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Бизнис

Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Read more

Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

Read more

САД го тужат Google

Read more

Колку чини горивото низ Европа?

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе