Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Facebook соопшти дека ќе ги блокира лажните и научно неиздржани тврдења за вакцината против COVID-19.

Станува збор за проширување на постојните правила на компанијата против дезинформации за пандемијата.

Facebook се одлучи на овој чекор по веста дека наскоро ќе започне вакцинацијата против коронавирусот низ целиот свет, пренесуваат светските медиуми.

Како што наведуваат, идеолошки различни групи ширеа дезинформации за вакцините на социјалните мрежи за време на пандемијата, вклучително и дека истражувањето е спроведено врз луѓе без нивна согласност, поради што компанијата одлучи да застане на патот на лажните вести и дезинформации.

Компанијата YouTube го стори тоа во октомври.

реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Вести

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Read more

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Read more

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Read more

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Read more
 

Гик

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за новиот Samsung Galaxy S21

Читај повеќе
  • play_arrow

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Читај повеќе

Apple развива флип-екран за iPhone

Читај повеќе
  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе