„Фанк шуи“ се македонските финалисти на ХЕМИ музичките награди

Скопје, 15 март 2021 (МИА) – Еден од најпрогресивните македонски музички состави – „Фанк шуи“, моментно актуелен со песната „Не Време”, се наоѓа меѓу деветте финалисти номинирани за ХЕМИ музичките награди.

Се работи за нова програма, наменета за талентирани музички изведувачи кои се подготвени да развијат меѓународна кариера и да ја пласираат својата музика на европско ниво. Од вкупно 285 европски таленти од Средна и Југоисточна Европа, жирито првично избра 27 бенда од 9 држави, меѓу кои беа избрани и македонските „Плутос даутс“, „Фанк шуи“ и „Ју“. Во вториот круг, со гласовите од жирито, влегоа само „Фанк шуи“, заедно со уште осум европски бендови.

Меѓународното жири на Центарот за размена на музички иновации ХЕМИ, е составено од организатори на фестивали, промотори, менаџери, продуценти и музички новинари. Во втората фаза на наградите, финалистите ќе добијат персонализирани сесии и професионални тренинзи од страна на ментор – стручњак во областа на музичката индустрија, кој ќе биде назначен согласно потребите на секој бенд.

Заедно со обуката овозможена од ХЕМИ, деветте финалисти ќе изработат материјал кој ќе го претстават за време на ХМА сесијата во живо, а последната фаза на наградите е во јуни, кога ќе се изберат тројца победници.

Покрај „Фанк шуи“, меѓу 9-те финалисти се наоѓаат и пејачот и баскер „Том Артваy” од Чешка, нордиското електро-поп трио од Естонија “Ај вер експеримент”, алт-рокерите од Грција „Деф рејдио”, блуз-бендот „Вудсток барби” од Унгарија, „гараж-рок“ триото, сопственик на еден од најдобрите српски албуми за 2020 година – „Догс ин Кавала”, полскиот квартет „Изи енд д Блек трис”, првата Јутјуб сензација во Романија „Луција” и словенечката „Коала воис” кои одлично ја комбинираат „независната музика“ со рок и поп-звукот од 70-тите.

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

МК сцена

„8 часа љубов“ – прв пијано маратон на македонската музичка сцена

Read more

Израелска поп-ѕвезда ќе настапи на „Здраво Млади 11“

Read more

Аудиовизуелно уживање - новата песна „Парфем“ на Пијан Славеј и Тања Тас

Read more

Македонија на Евровизија: Кој е вашиот омилен настап?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Прв трејлер за „Nine Perfect Strangers“ – новата серија со Никол Кидман

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го првиот трејлер за новата „Gossip Girl“

Читај повеќе

Арми Хамер по обвинувањата дека е садист и канибал замина на лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Силвестер Сталоне не се откажува од тренинзи ни на 74 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави трејлерот за новата серија „Sex/Life“

Читај повеќе

Филмска акција на малите екрани во јуни на Filmbox

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за крими драмата „No Sudden Move“

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнува третиот дел од познатиот хорор „A Quiet Place“

Читај повеќе

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Читај повеќе