Филипче: Состојбата во болниците е стабилна, вакцинацијата добро се одвива

Состојбата во болниците е стабилна во смисла да нема некој голем и неконтролиран наплив на пациенти во сите јавно-здравствени установи во Скопје и насекаде во државата. Во текот на вчерашниот ден и утрово има доволен број слободни болнички кревети. После мини притисокот во понеделникот следните денови е еднаков бројот на испишани и примени пациенти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Остануваме, посочи министерот, и викендов со истиот систем на ротација и менаџмент на местата меѓу институциите во Скопје и од државата кон скопските клиники и болници каде се сместени пациенти со COVID-19.

– Во делот на вакцинацијата процесот добро се одвива. Некаде околу 13.000 граѓани се вакцинирани со вакцината на AstraZeneca. Останатите се веќе прераспределени по институциите и пунктовите ширум државата и тоа продолжува со истата динамика, нешто позголемена е фреквенцијата на закажување во текот на оваа недела, рече Филипче и додаде дека во салата „Борис Трајковски“ се одвива вакцинацијата на постарите граѓани на возраст од 73 и 74 години.

Тој потенцира дека заклучно со вчерашниот ден вкупно се вакцинирани околу 35.000 граѓани.

– Во понеделник ги очекуваме да стигнат вакцините на Pfizer, што беше потврдено во текот на вчерашниот ден и утрово. Тие ќе стигнат со авионски превоз до Софија и со специјален транспорт ладен ланец во попладневните часови во понеделник ќе стигнат во Скопје. Ние сме подготвени да ги преземеме во делот на административните постапки, сè што треба за давање на дозволите и вообичаениот начин, така како што беа сместени првите количини од вакцините на Pfizer, додаде Филипче. 

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Read more

Македонија

Нови 123 случаи на COVID-19, 17 починати

Read more

Македонскиот офицер нема јужноафрикански, туку нигериски сој на COVID-19

Read more

Полициски час од полноќ до 4 часот наутро, дел од ковид-центрите затворени

Read more

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Read more
 

Вести

  • play_arrow
  • filter

Уништена голема станбена зграда во Газа

Читај повеќе

Ципрас: Без Договорот од Преспа ќе имавме нестабилни соседи

Читај повеќе

Норвешка ја повлече од употреба вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе

Нови 123 случаи на COVID-19, 17 починати

Читај повеќе

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Читај повеќе

Најголемиот дијамант продаден на аукција во Женева

Читај повеќе

Македонскиот офицер нема јужноафрикански, туку нигериски сој на COVID-19

Читај повеќе

Израел размислува за копнена офанзива на Појасот Газа

Читај повеќе

Италија го казни Google со над 100 милиони евра

Читај повеќе